Citat:
Nej.
Citat:
Och såna vittnesmål finns redan publicerade. "50'000 måste dö" som Aharon Haliva t.ex. sa nyligen.
Det betyder ingenting i sammanhanget. Jag kan komma på mängder med situationer där det är berättigat att 50k palestinier måste dö bara genom att analysera krigskartor.
Citat:
Grejen är att Israel hela tiden varit tämligen oförsiktig med uttalanden som kunnat dokumenteras, i tron att USA ändå har sista ordet över alla internationella domstolar. Därför finns massor av dokumenterade uttalanden och därför är alla så eniga om att folkmord går att fastslå. Inte minst judiska förintelseexperter. Bara politiker undviker begreppet för att inte få problem i relation till USA och Israel. Ja och de förvirrade gubbar som lever kvar på 80-talet och tror 68-vänstern fortfarande lever och kontrollerar medierapporteringen.
Återigen, det är inte uttalanden som räknas utan faktiska politiska beslut och hur dessa beslut efterlevs i verkligheten. Om en SD-partiledamot säger någonting så betyder det inte någonting i praktiken om inte SD sitter i regeringen. Om en partikollega till Kristersson säger någonting så betyder det bara någonting om det han säger kan bevisas ha påverkat Kristerssons politik men i slutändan så räcker det ändå inte med ett uttalande, det måste finnas en klar länk mellan politiska beslut och den faktiska situationen på marken. D.v.s om du ska dra upp "svält" så måste du inte bara bevisa att det är svält men också att svälten är planerad och inte ett resultat av rent praktiska problem som att Israel inte kan garantera säkerheten för personalen i vissa områden. Och åsikter räknas inte, du ska bevisa det.