2025-08-23, 14:50
  #1
Avstängd
Regeringskansliet tvingas betala över 570 000 kronor i felbokningsavgifter efter mötet som hölls mellan USA och Kina i Rosenbad i slutet av juli.

Inför mötet bokades en konferensgård som aldrig användes och mat som aldrig serverades, visar Ekots granskning.

https://www.sverigesradio.se/artikel...prorande-slarv

Det framgår inte hur många miljoner själva mötet, som Sverige inte hade någon som helst nytta av, kostade!
Citera
2025-08-23, 15:00
  #2
Medlem
Framgår det varför man var med om man inte behövdes? Vilken nytta?
Citera
2025-08-23, 15:08
  #3
Medlem
Jordgubbes avatar
"Själva mötet hölls i stället på Rosenbad i centrala Stockholm, där notan för maten landade på 226 000 kronor. Utrikesdepartementet skriver i ett mejl till Ekot att valet i ett sent skede föll på en annan lokal 'som bedömdes vara mer ändamålsenlig' och att det då inte var möjligt att avboka den alternativa lokalen utan kostnad", ur DN.
Citera
2025-08-23, 15:14
  #4
Medlem
DevilsDens avatar
Varför röstar ni fram dessa korrupta kriminella radikaliserade byfånar?
Citera
2025-08-23, 15:54
  #5
Medlem
Kan vara att man "dubbelbokat" i säkerhetssyfte som man ofta har likadana bilar i en kortege för att man inte skall veta vilken bil "huvudpersonen" sitter i?
Citera
2025-08-23, 16:08
  #6
Medlem
henrikos avatar
Lokalen är ju en sak. Men maten? Det gick inte göra matlådor som samhället kunde trösta våra äldre med, de som inte ens har svensktalande personal på sina boende exempelvis?
Citera
2025-08-23, 16:22
  #7
Medlem
För de 570.000 fick Sverige, den humanitära stormakten, oändligt med publicitet. Kostnaden var ju en piss i Nilen.
Jämför gärna med dessa "investeringar":

Citat:
Region Halland har, ofta i samarbete med kommuner, de senaste fem åren betalat influencers för att resa till Halland och marknadsföra länet för turister. På exempelvis Instagram visar influencern upp när de till exempel äter god mat och bor på hotell.

SVT har granskat fakturor från alla Hallands kommuner, deras destinationsbolag och regionen. Minst 1,8 miljoner kronor har gått till arvoden och kringkostnader vid influencersamarbeten från 2020 till i dag.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/ha...and-far-reklam

Stockholms stad
Citat:
Från och med 2026 kommer Stockholms stad att ge Stockholm Pride ett årligt stöd på två miljoner kronor
https://via.tt.se/pressmeddelande/39...sherId=3236546

Och ett "ensamkommande skäggbarn" från Afghanistan kostar visst 2 mille bara första året då han sitter på assylförläggning och filar på sin assyl-ansökan.
Hur många tog vi emot? Vad kostade det?

I jämförelse: Vad är då en engångskostnad på 0,57 miljoner, för världsfred och lägre handelshinder för "fattiga" länder värt?

PS! Rubriken i TS borde ändras. Det var en onödig bokning, men när bokningen gjordes fanns det ett syfte. Så det var nog ingen "felbokning", bara ett antagande om vad de främmande stormakterna önskade inför sitt möte.
Citera
2025-08-23, 16:25
  #8
Citat:
Ursprungligen postat av tjanska
Kan vara att man "dubbelbokat" i säkerhetssyfte som man ofta har likadana bilar i en kortege för att man inte skall veta vilken bil "huvudpersonen" sitter i?
Rosenbad är väl redan praktiskt taget den absolut mest säkra och bevakade möteslokalen i hela Sverige så det låter aningen långsökt att dubbelboka.
Citera
2025-08-23, 16:51
  #9
Medlem
Holden.Caulfields avatar
Någon i regeringen kanske känner ägaren av konferensgården Skytteholm.
Citera
2025-08-23, 17:43
  #10
Medlem
burialhexs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Holden.Caulfield
Någon i regeringen kanske känner ägaren av konferensgården Skytteholm.

antagligen...
Citera
2025-08-23, 19:20
  #11
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av henriko
Lokalen är ju en sak. Men maten? Det gick inte göra matlådor som samhället kunde trösta våra äldre med, de som inte ens har svensktalande personal på sina boende exempelvis?

Politiker som inte är rädda för sitt folk kan göra lite hur de vill.
Citera
2025-08-23, 23:21
  #12
Medlem
Kan man boka upp sådant här utan upphandling?
Har man kollat kopplingarna mellan de som bokade det hela och ägandet av stället som bokades?
Åkte någon dit och åt o drack för pengarna i lönndom?

Väldigt nonchalant hantering av skattepengar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in