Citat:
Ursprungligen postat av
Spelmissbruket
Med risk för att framstå som Mr. Scrooge då jag kritiserar något som länge varit heligt i vårat kära land har jag dessa senaste åren börjat störa mig på glassbilen.
Tidigare har jag inte brytt mig men jag upplever att volymen på ljudslingan är så förbannat hög och funderar på om det är så att dom faktiskt spelar den på högre volym sen en tid tillbaka eller om jag helt enkelt blivit uppmärksam.
Och som grädde på moset har jag som senast denna sommar haft helvetet utanför fönstret strax före 21.00 på samma höga volym.
Om dom hade bytt ut sin slinga mot en behagligare eller sänkt volymen på den dom har hade jag inte brytt mig. Självklart tycker jag det är en trevlig och kul grej, glassbilen som fenomen är inte problemet, utan volymen.
Vi har en hesa fredrik ungefär 100m från lägenheten och den går inte ens att mäta mot glassbilen. Om jag höftar så skulle jag säga att glassbilen låter 4-5ggr högre.
Vore intressant att höra vad andra tycker!
Ja, dårarna måste ha bytt modell på deras sirener på glassbilen. Låter högt som in i helvete.
Får de verkligen spela hur högt som helst? De verkar ha valt den värsta modellen av siren som har högst decibelvärde.