Citat:
Ursprungligen postat av
Adelsdam
Vad spelar det för roll? En stor del av arabvärlden är obeboelig pga öken. Det är väl inget legitimt skäl för territoriell expansion?
Israel har bara expanderat efter att andra länder förklarat krig mot Israel. Israel har aldrig brutit mot ett fredsavtal. Vidare är landområdena som Israel erövrat alltid varit strategiskt viktiga för landets överlevnad, vilket är tillåtet enligt Genevekonventionen om du läser kommentarerna till artikeln som behandlar landerövringar.
Om det är så att du har problem med just landerövringar så föreslår jag att du uppmärksammar att landerövringar är 100% lagliga enligt palestinsk lag, d.v.s judar som "stjäl mark" från palestinier på Västbanken bryter alltså bara mot israelisk lag, men INTE palestinsk lag. Och då kommer den där frågan vilken lagstiftning som ska gälla på Västbanken, är det israelisk lag eller är det palestinsk lag? Om israelisk lag gäller, finns det då öht något utrymme för en palestinsk stat?