2025-08-04, 15:17
  #1
Medlem
Senaste månaden har SVT och andra stora nyhetsredaktioner i Europa kört en kampanj om att nödhjälp via luften är ineffektivt, hjälper inte och kanske till och med gör mer skada än nytta då matpaket kan landa på folk så dom slår sig.

Samtidigt får vi veta att befolkningen i Gaza svälter och under beskjutning försöker ta sig till matudelningsplatser. Det dör mängder med desperata människor dagligen i dessa matudelningar.

Frågan är varför rapporteras så flitigt om hur dåligt det är att skicka hjälp med fallskärm? Är det verkligen så farligt? Borde inte alternativen vara mycket sämre? Hur kan det råda svält om det nu tillåts för andra länder att skicka massor med mat från luften? Hur vanligt är det att folk slår sig på de flygande matpakten?

https://www.svt.se/nyheter/utrikes/s...za-fran-luften
Citera
2025-08-04, 16:26
  #2
Medlem
triptykens avatar
Det är för att alla experter på området säger att det inte funkar om det också inte fungerar tillsammans med folk på marken. Det ser coolt ut, men det är det.
Citera
2025-08-04, 16:32
  #3
Medlem
kalkryggars avatar
Jo det är klart att det är farligt och osäkert. Att Hamas sen skickar dit sina gubbar som dödar vanligt folk som försöker ta mat så Hamas kan ta det själva och sälja gör inte saken bättre.

Istället borde alla pengar skänkas till Israel som genomför säkra (säkraste) matutdelningar.
Citera
2025-08-04, 16:35
  #4
Medlem
Duvlorts avatar
Imponerande att träffa en människa under pågående folkmord.
Citera
2025-08-04, 16:43
  #5
Medlem
Adelsdams avatar
Citat:
Så ineffektiv är länders nödhjälp till Gaza från luften

Israeliska militären har öppnat upp för länder att släppa nödhjälp till Gaza från luften. Trots att metoden kritiseras för att endast innebära en liten bråkdel av vad som egentligen behövs har flera länder anslutit sig.

– Det är bland det mest ineffektiva sättet att ge hjälp på, säger Ylva Jonsson Strömberg, generalsekreterare på Läkare utan gränser i Sverige.

https://www.svt.se/nyheter/utrikes/s...za-fran-luften
Citera
2025-08-04, 16:43
  #6
Medlem
Adelsdams avatar
En man i Gaza har dött efter att ett hjälppaket som släpptes från luften över centrala Gaza träffade honom i huvudet, rapporterar Times of Israel med hänvisning till palestinska medier.

https://www.svt.se/nyheter/utrikes/s...979da51cddaeab
Citera
2025-08-05, 09:04
  #7
Medlem
Det är ineffektivt då det tydligen behövs ca 500 lastbilar om dagen med mat. Det man släpper ner med flygplan motsvarar 2 lastbilar om dagen.

Det fattas alltså 498 lastbilar i matväg. Så det gör varken till eller från rent matmässigt det man håller på med.

Sedan har vi faran. Det kommer ner stora lastpallar från skyn, helt okontrollerat.
Vad tror du en lastpall med mat väger? Vad händer om någon får den på sig?

Utdelningsmässigt har du heller ingen kontroll. Ingen är där och tar emot lastpallen annat än hungriga mobbar. Inga hjälparbetare delar ut maten utan det blir störst går först och får mest.

Utöver allt så är det ett väldigt dyrt sätt att fördela väldigt lite mat på.
Citera
2025-08-10, 12:42
  #8
Medlem
ReflektivInsikts avatar
FN är en radikal vänsterorganisation som förser Hamas med varor som de tjänar pengar på och använder i terrorattacker där de skjuter småbarn. Nu har Israel satt stopp för den inkomstkällan, och alla vänsterister blir upprörda.

Mainstream media använder siffror som kommer ifrån offentlig sektor i Gaza, som kontrolleras av Hamas. Alla påståenden om döda eller skadade i Gaza kommer från Hamas. Massmedia tar dessa siffror som sanning utan någon källkritik alls. Det finns inga bevis på att något som massmedia säger om Gaza stämmer.
Citera
2025-08-10, 16:06
  #9
Medlem
Dr.skalmanskis avatar
Vänsteridioterna tycker väl att det ska flyga stekta sparvar i munnen som det gör för de ekonomiska migranterna i det här landet.
Citera
2025-08-11, 01:23
  #10
Medlem
En lastbil kan frakta runt 20 ton förnödenheter. En luftlandsatt pall väger kanske 800 kg så du behöver runt 25 fallskärmar för att motsvara en lastbil. Och om fallskärmen inte vecklas ut så fungerar lasten i princip som en bomb. Sedan kan blåsten göra att leveransen blåser ut i havet eller in i Israel. Finns filmer på YouTube som visar hur luftlandsättningar fungerar. Det krävs specialtränade soldater både för att fälla lasten och för att ta emot den på marken. Knappast ett vettigt sätt att leverera nödhjälp på.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in