2025-07-27, 01:21
  #1
Medlem
Longest-covids avatar
Lite funderingar om socionomers chanser att bli antagna till psykoterapeutprogrammen.

Man brukar beskriva psykoterapeutprogrammet som en frdjupande terapiutbildning fr frmst lkare, psykologer och socionomer.
P psykologutbildningen och ST i psykiatri ingr en grundutbildning (steg-1) i psykoterapi som ger behrighet att fortstta sina studier p psykoterapiprogrammet (steg 2), vilket socionomprogrammet inte har.

Det finns ett steg-1 program p universitet med f platser, och oftast mste socionomer kpa en privat steg 1 till att brja med.

Utver det s verkar det som att konkurrensen om platser p psykoterapeutprogrammet r hrd och urvalet baseras p antal hgskolepong, intervju och arbetslivserfarenhet. Du ska ha arbetat terapeutiskt vilket en en specialistlkare i psykiatri har, inte en bistndshandlggare.
Socialsekreterare tvlar redan om de populra kuratorstjnsterna.
Har jag fel?

r det inte dags att man slutar lura i folk att en socionomexamen kan leda till psykoterapiyrket nr erfarna psykiatriker har frtur? Jag menar. Det r synd att det r s f platser eftersom det rder brist p terapeuter, men det har blivit lite som beteendevetare. Mnga med en kandidat i psykologi trodde att de ocks hade chansen och nu fr de ju knappt jobb inom socialtjnsten.

Har jag fel? Har det blivit svrare fr socionomer att bli leg. Terapeuter idag?


Puss
Citera
2025-07-27, 11:03
  #2
Medlem
Longest-covids avatar
Ingen som har tankar om det?
Socionomer som kan bekrfta detta?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in