Citat:
Ursprungligen postat av
Truefighter
Det finns många fina invandrare här i Europa som gör ett fantastiskt bra arbete runt om. De som kommer hit och inte kan bete sig måste naturligtvis sparkas ut på en gång! Men systemet borde vara mer behovs prövande om det verkligen finns jobb här och ett behov av fler människor i landet?
Ja, det finns många fina som kommer hit, det ska inte förnekas och korna är med snälla, men det som man borde definiera ifrån och som det inte är gjort är
- De som är skötsamma och försöker anpassa sig.
-De som är skötsamma, men rena lallare.
-De som inte är skötsamma och lallare.
Jag skulle säga att det nog är så illa att enbart 20% skulle man kunna säga är skötsamma och försöker anpassa sig medan 80% tillhör kategorien lallare och de som även inte ens kan sköta sig.
Hade vi haft ett vettigare system så skulle det självklart gå att ta emot fler.
Ju fler dåliga och misskötsamma man tar emot, desto mer tär de på systemet och sinkar även att det skulle gå att ta emot vettigare individer.
Dåligt omdöme och dåliga beslut leder även till en sämre immigration.