Citat:
Ursprungligen postat av
kalleuret2345
Låter väl ganska korrekt det hela
" Du har ju själv barn, hur många gånger har du inte redan ljugit för dem" inte mycket. De är smarta. De hatar redan staten så att säga.
Blir väl så när 1. de ser att deras pappa aldrig går till jobbet 2. undrar varför och 3. jag svarar.
Sen sköter deras IQ resten
IQ är f ö en fantastisk sak som det pratas för lite om.. Att jag blev så här lurad var pga tillfällig IQ-sänkning p g a allt kom samtidigt med flytt till ny stad, vårdnadstvist, arbetsmarknadsproblem. Det blev för mycket och jag kunde inte se klart. Det blev för smärtsamt att agera på den informationen som kanske fanns där ändå att från 13 år till ca 35 års ålder har jag kämpat med skola och chefsjobb och allt jag jobbat för (mitt livsprojekt) i över 20 år finns inte längre kvar... Det blev enklare för mig att lösa ut inkomstförsäkring med chefslön från storstad 22 månader och hålla skenet uppe med låga boende kostnader i småstad. Grillkvällar och vila i poolen i villan och faktiskt mer pengar att leva på än med jobbet än att starta en yrkesutbildning som kock och fimpa 20+ års strävande.
Smarta barn behöver mer hjälp. Att lära sig nya saker snabbt är ofta en bra egenskap, men det kommer ofta med den stora nackdelen att de lär sig fel snabbare och blir bättre på att argumentera vilket gör att det är svårare för dem att inse att "trovärdiga källor" är en fasad.
Argumentation är inte medfödd, så om det är något som skolan inte lär ut så bra som du måste lära barnen själv så är det logik. Att de skyller på staten är fel. Det är rätt att skylla på syv och lärare, även lexbase och rekryterare. Höga meriter garanterar inte jobb så syv och lärare måste sluta ljuga. Rekryterare som skiter i meriter, vilket fördummar befolkningen, måste vara lagspelarna de tror de är och faktiskt använda meriter så skolan har någon poäng. Så kan man se det, och en smart person skulle tro att det är korrekt. Men om du är översmart inser du att jag vilseleder dig från verkliga problemet.
Känslor kan orsaka "IQ-sänkning" likaväl då som nu. Jag råder dig att få kontroll, för en över snittet IQ är ganska värdelös när man ser till den tillgängliga informationen. Låt oss inte vara idioter som resten, låt oss använda fakta. Jordan Peterson är en person med hög IQ (140-160), men ibland pratar Jordan Peterson som en idiot (
https://www.youtube.com/watch?v=lrdOamPIRGY ). Dina känslor har förmågan att stänga ner frontalloben! Det är det viktigaste du behöver veta som person med hög IQ. Du, precis som Jordan Peterson, behöver reflektera på logik och källor. För att vara tydlig, ANVÄND INTE SKOLBÖCKER, TÄNK!
Om du inte än insett hur illa situationen är, tänk igen. Vad fan ska en bok göra för att rädda samhället? Lär dina barn skjuta rådjur, för färdigheten kan behövas när de behöver försvara sina rättigheter i framtiden.
Hur långt är det mellan att slakta kor på rullband och slakta människor på rullband? Om du inte vet det, då är du jävligt illa ute kan jag tala om. Lär dig psykologi innan du får en till bakläxa från verkligheten. Människor är inte så förutsägbara.
"If consumer culture were a separate individual and assessed psychiatrically, its diagnosis would be criminal psychosis of the most fiendish variety. But since its lunacy is agreed upon, we lap it up." - "clinical psychologist John F Schumaker"
https://newint.org/features/2012/05/...lture-idealism
Var det för smärtsamt då för att inse faktum, vad mer väntar bakom hörnet att inse? Du får gärna fortsätta grilla och ligga i polen, men stäng för allt i världen inte av frontalloben. Miljarder med människor kan knappt ens använda frontalloben. Jag vet inte hur lång tid det kommer ta, men det är ju alltid en risk att pengar blir värdelösa och staten likaså. Ta saker i egna händer så slipper du oroa dig, vi har alla mycket att göra.
Om du skriver en bok ändå, skriv en användbar instruktionsbok med källanvisningar och exempel. Tack!