Citat:
Ursprungligen postat av
1302
Jag är naturligtvis inte perfekt, långt ifrån. Försöker ändå kommunicera och vara konstruktiv och lösa de knutar som uppstår i en relation. Under årens lopp har jag haft en handfull relationer och min erfarenhet är att jag blir problemlösaren och att min kvinnliga hälft har pms, dåliga dagar och så vidare.
Så sent som ikväll fick jag sköta en bjudning med sju gäster ensam för att min sambo vägrade lämna sovrummet. Jag levererade middagen till henne och efter att gästerna gått tog jag hand om katt och hund (hennes från början, numera en del av familjen) och återställde köket.
Känner spontant att jag aldrig skulle göra som min sambo oavsett hur jag råkar må när vi får gäster. Fick dra en vals att hon var trött efter jobbet och låg och sov.
Finns det stabila killar då?
Du har bara hittat ett sämre exemplar.
Din sambo låter som hon är tonåring. Hormonkrångel? Du kanske skall stötta henne i att undersöka vad som är fel?
Eller så kanske dras du till trasiga tjejer som du tror du kan fixa?
När man letar partner skall man försöka leta efter en bästa vän, någon som kämpar med dig, bidrar och hjälper till. Där man har ett bra samspel, lagar mat tillsammans eller hjälper varandra på olika sätt. Eller tar ansvar för olika saker hemma, fast försöker ändå ha en balans i relationen på vem som gör vad.
I 15 år hade jag iaf en sambo som där om jag lagade maten så fixade han köket och vice versa, eller så hjälpte vi varandra/var varandras souschef.
Man skall ha någon som är bra på att samarbeta, detta kan man märka tidigt i relationen, om inte personen är jäkligt bra på att fejka.
Ber om ursäkt om jag är helt fel ute, och jag vet...relationer är inte lätta!
Och du säger att du är långt ifrån perfekt, vad gör du/bidrar till så att det inte blir så bra?