2025-07-10, 09:47
  #121
Medlem
Gå inte till företagen fysiskt.

Låt ai hjälpa dig med att skriva din ansökan men läs igenom den så den inte låter maskinell. Ha foto.

Sök nattjobb, även om det inte är dig så får du in foten och kan ofta byta till dagvakter senare

Utbilda dig hela tiden medan, kanske parallellt medans du jobbar/arbetslös.

På de tre åren du var arbetslös kunde du nästan blivit elektriker eller sjuksköterska men inte lätt att veta. Du är fortfarande ung. Jävligt många brudar om du läser till det sistnämnda.
Citera
2025-07-10, 10:07
  #122
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Intressgruppen
Gå inte till företagen fysiskt.

Låt ai hjälpa dig med att skriva din ansökan men läs igenom den så den inte låter maskinell. Ha foto.

Sök nattjobb, även om det inte är dig så får du in foten och kan ofta byta till dagvakter senare

Utbilda dig hela tiden medan, kanske parallellt medans du jobbar/arbetslös.

På de tre åren du var arbetslös kunde du nästan blivit elektriker eller sjuksköterska men inte lätt att veta. Du är fortfarande ung. Jävligt många brudar om du läser till det sistnämnda.

Man kan ju plugga till precis vad man vill (vi bor ändå i Sverige) och OM man får ett jobb som man gillar, så finns alltid möjligheten att hoppa av studierna.

Att gå arbetslös under lång tid utan att samtidigt ge sig själv bättre möjligheter till jobb, är helt jävla ologiskt i min värld.
Citera
2025-07-10, 10:16
  #123
Medlem
Måste väl finnas någon slags vikariepool där du bor eller? Vikarie inom förskola eller skola brukar oftast vara ett stort behov.. det får du kolla upp om du inte gjort.. mvh
Citera
2025-07-10, 10:17
  #124
Medlem
Big Bosss avatar
Callcenter jobb kan vem som helst få även utan cv och intervju ibland.

Jobbet suger röv dock och är inte bra för mentala hälsan men är man desperat så.
Citera
2025-07-10, 10:23
  #125
Medlem
Budbilsförsre kan väl va nått så länge.
Citera
2025-07-10, 10:25
  #126
Medlem
Tråkigt att höra, har suttit i samma sits för ca 10 år sedan, känner igen mycket i det du skriver.

Personlig assistans och förskolor söker ofta mycket personal, som oftast inte kräver några utbildningar.
Kanske inte är intressant men ett tips!

OT: Inte så konstigt dock att arbetsmarknaden ser ut som den gör när vi massinvandrar människor från jordens alla hörn, det finns bara så många jobb.

Dessa människor är också lättare att utnyttja vilket leder till att dom oftare blir anställda.

Ge inte upp kompis! Lycka till!
Citera
2025-07-10, 10:25
  #127
Medlem
Och för varje år som går blir det längre tid som gått sen din utbildning så du blir mindre attraktiv på arbetsmarknaden.

Jag skulle råda dig att först och främst ta vilket jobb som helst. Att som det verkar inte gjort något, ser företag negativt på. Att visa att du kan hålla tider och jobba under längre tid är meriterande.

Så ta vilket jobb som helst och på okonventionella sätt. Typ gå in på restauranger och andra företag och fråga om de behöver personal. Typ ta så många du kan på en dag till att börja med.

Sen var det när jag var yngre att arbetsfördelningen verkade göra mycket lite. Jag fick söka själv och med dem var det mest bara snack.

Sen det med kalla nej på ansökningar. Exakt lika för 20+ år sen. Extra fräckt om de inte ens svarade...

Annat alternativ är att starta eget. Typ importera vad som helst. Jag kom på något mer men glömde...
Citera
2025-07-10, 10:40
  #128
Medlem
Många inlägg nu då jag kanske har missat något,
Men kan du flytta? I Jönköpings län bokstavligt talat skriks det efter chaufförer. Vet till och med att dom får anställa folk som dom vet missköter sig, men det finns ingen annan.
Har du gått med i Facebookgrupper för jobbsökande chaufförer?
Bemanningsföretag mot lager?
Citera
2025-07-10, 10:44
  #129
Medlem
Cuculuscanoruss avatar
Hur ser det ut med andra typ av job? Tänker typ budbil, personlig assistent mm?
Citera
2025-07-10, 10:49
  #130
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SvenskaKnugen1
Jag är 23 år gammal. Jag bor i Kronobergs län. Jag är från början utbildad som truckchaufför och lastbilschaufför och jag har varit arbetslös i cirka tre år. Tre år av att söka hundratals – om inte tusentals jobb. Tre år av kämpande, lidande, hålla modet uppe, försöka vara “rätt” för varje platsannons. Men det spelar ingen jävla roll. För jag får inget. Jag söker alla möjliga jobb idag, inte bara inom det är jag utbildad som, jag är desperat, jag tar vad som helst just nu.

Jag har blivit kallad till två fysiska intervjuer. Två. PÅ TRE ÅR. Den senaste var igår – och idag kom nejet via sms. Surprise surprise. Kort, kallt och väntat. Jag söker i hela Kronobergs län, men här är arbetsmarknaden stenhård och totalt död. Har även blivit uppringd ett fåtal gånger om eventutellt jobb men ofta så släcks ens förhoppningar lika snabbt igen när de inte ringer tillbaka. Det finns knappt något, och det lilla som finns känns redan vikt för någons jävla kusin eller kompis. Jag söker även såklart i Blekinge, Jönköpings län, Kalmar län, Halland och Skåne – men det är samma skit överallt.

Vad fan är det som händer? Jag får bara automatiserade, kalla mejl med “tack för din ansökan, men vi har gått vidare med andra kandidater”, gärna med tillägget “många har sökt”. Jaha? Vad spelar det för roll när det uppenbart inte ens fanns en chans från början? Börjar ärligt undra – är det ens riktiga annonser längre eller är det bara spökannonser för att hålla statistiken uppe?

Jag är så fruktansvärt jävla trött och desperat och inte minst deprimerad. Jag har ingen aning om vad jag ska ta mig till längre. Jag gör allt jag kan, jag söker, jag kämpar. Men hur ska man vinna när spelet är riggat?

Och arbetsförmedlingens är inte till någon hjälp överhuvudtaget, de är totalt handikappade. Hela arbetsförmedlingens jobb numera verkar vara att hjälpa bemanningsföretag att vara en mellanhand mellan företagen och oss arbetssökande istället för att vara en plats där jag kan vara i direkt kontakt med företagen och arbetsgivarna. Jag svär på gud att bemmaningsföretag är det största misstaget som har tillåttits växa fram på svenska arbetsmarknaden någonsin. De är satan själva.

Jag har också varit inskriven på Arbetsförmedlingens rusta och matcha program sedan Januari i år och vad har hjälpt mig med? ingenting, fysiska kvartssamtal kanske varannan vecka om hur det går, jag frågar dom om de kan fixa mig ett jobb eller en praktikplats men de säger bara som svar "tyvärr finns det inga jobb just nu" eller "vi gör så gott vi kan" så varför sitter jag då här med er och slösar min tid om ni ändå inte kan hjälpa mig?

Det känns verkligen som att kontakter betyder allt, känner du inte rätt personer eller har några kontakter, då är du rökt och har ingen chans att få ett jobb, i detta land så går nepotism och vänskapskorruption hand i hand. Har du ingen som drar i trådar åt dig, så kan du stå där med mössan i hand och få kalla autosvar i flera år. Och man ska ändå sitta där och höra att “det finns jobb om man vill jobba”. Det är ett jävla hån. Mina föräldrar har inga kontakter heller inom de branscher jag söker inom så jag är rökt på de området också så ingen kan rekommendera mig till någon. Är jag då körd by defualt? Ska jag aldrig få ett jobb?

Jag är 23 år, ska snart fylla 24. Jag borde vara taggad på livet. Kunna växa som människa. Men jag är bara trött, frustrerad och uppgiven. Jag vet inte vad jag ska ta mig till, jag orkar inte mer. Jag är BEYOND trött. Jag vill bara gräva ett stort hål och lägga mig där och aldrig vakna upp igen. Min motivation är snart nere på noll för jag får ingen hjälp av någon, det känns som att hela samhället har övergivit mig.

Det är råder total brist på lastbilschaufförer på hela kontinenten, i synnerhet i Östeuropa där varuflödena in/ut är obalanserade.

Är du bara villig att flytta på dig får du jobb som trucker.

Kan ju vara ett kul äventyr och en nystart också
Citera
2025-07-10, 10:56
  #131
Medlem
Ett tips är faktiskt att söka jobb hos stora företag. Dom är inte lika inriktade på kontakter utan har ofta en HR-chef eller liknande och har alltid behov av mer personal.

Bredda din sökbas: Om du har truckkort och lastbilskort - kan du jobba bredare med lastbilar (mecka/sälja el liknande)? Jag jobbade länge på SBC (stor förvaltare av fastigheter) och dom behövde alltid folk. Sök hos fastighetsbolagen som fastighetsskötare el liknande.

Sen är det ju svårt att ge konkreta tips när man inte sett ditt CV eller vet hur du framställer dig själv. men ibland behöver man bara tur, och det är svårt att förlita sig på turen :/
Citera
2025-07-10, 12:04
  #132
Medlem
Paris24s avatar
Flytta. Lämna din håla och bo i en riktig stad med många olika jobb. Din flytt kommer även att stärka din självkänsla och ditt humör, när du ser att du klarar av svåra saker.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in