Citat:
Ursprungligen postat av
zombie-nation
Autism är extremt välforskat.
Danska studien:
https://yle.fi/a/7-1370462
Exleystudien är extremt liten, några få deltagare. Den visar på att de med autism har mer aluminium än normala. Men mot den står studier av Karwowski, Mitkus, Ibrahim och Farnell.
Den Danska studien har ju undersökt kopplingen mellan MPR vaccin och Autism, problemet är att MPR vaccin
inte innehåller någon aluminium.
"Nej, MPR-vaccin (mässling, påssjuka, röda hund) innehåller inte aluminium i sig, enligt Folkhälsomyndigheten och vaccin.nu. Det är ett kombinationsvaccin som innehåller levande försvagade virusstammar av mässling-, påssjuke- och röda hundvirus. Däremot kan vissa andra vacciner, som vissa inaktiverade vacciner, innehålla aluminium som ett adjuvans för att förstärka immunsvaret."
Exley och hans forskarteam är UK baserade, de är också den forskargrupp som forskat längst på hur aluminium påverkar människan ca 30 år, de är alltså mest kunniga i hela världen på detta, så det är värt att lyssna på vad de har att säga, de har heller inga incitament att förvränga något, då de är helt oberoende forskare. Jag har själv lyssnat på honom, och han är mycket kunnig och trovärdig.
För er som är intresserade av att lyssna på Exley, så kan man söka på honom på exempelvis spotify.
https://open.spotify.com/episode/5KHUIoIgnAtYkqGL5PQxf3
Sen frågade du om fler sätt som man kan ackumulera aluminium? Fluor tex. verkar öka absorptionen av aluminium i kroppen. Fluor och aluminium interagerar tillsammans, vilket gör att kroppen lättare absorberar aluminium, även att kroppen lättare absorberar aluminium av maten vi äter.
När jag söker på det google ai, jag får dock olika svar beroende om det är på dator eller telefon:
"The increased absorption of aluminum due to fluoride has been linked to concerns about potential neurological effects, including a possible link to Alzheimers disease. However, the relationship between aluminum, fluoride, and Alzheimers is complex and not fully understood"