Citat:
Ursprungligen postat av
Neksnor
I mopedfallet handlar det inte om fortkörning utan om huruvida fordonet "... är konstruerat för en hastighet ..." av viss storlek. 52 km/h är 16 % mer än 45 km/h. Jag har för mig (gammalt minne) att gamla 30-moppar hade ett krav i stil med "får inte gå att köra snabbare än 30".
Det kan vara fortkörning om det är 30- eller 40-sträcka.
Tror dock inte att det spelar så stor roll. Moppar som går för fort beslagtas och undersöks av polisens tekniker, och då kan de ju mäta hur de vill.
Jag har kollat wikipedia. Där är det någon som skriver "52" år 2010:
https://sv.wikipedia.org/w/index.php?title=Moped&diff=12753181&oldid=12586501
Det står alltså "'''Moped klass I:''' Hastighet på väg får ej överstiga 45 km/h och max toppfart är 52 km/h."
Men ingen referens till "52". Sen ligger det där kvar i fem år, ända till 2015, tills någon tycker att det måste bort eftersom ingen vet varifrån informationen kommer och det verkar uppenbart fel då all lagstiftning är solklar och säger 45.
Men vid det laget kanske skadan redan är skedd. Det är inte första gången något på wikipedia spridit sig som en sanning trots att det är taget ur den cirkulära öppningen mellan skinkorna.