Liberalernas nya partiledare hann knappt presentera dig själv innan det var dags för ett pinsamt avslöjande, Simon Mohamsson har ljugit om sin utbildning.
Hon har ingen masterexamen utan nån enstaka kurs på Åbo akademi.
Vi fy, vilka politiker vi har!
Jo om man är utbildningsminister och inte förstår skillnaden mellan examen och att plugga. Och om man har devisen "Bilda dig. Bete dig. Bry dig". Då är det haveri.
Jaha... hon la till att hon hade en masters på Linkedinken när hon pluggade MOT en masters. Pinsamt men inte hela världen.
Fast jo? Man kan ju inte skriva att man har en masterexamen innan man… ja har det. Ganska stor skillnad på en kurs på 20 poäng och en gedigen utbildning inklusive masteruppsats på 120 poäng.
Vidrigt, säger en hel del om hur personen bakom sådana här saker ställer sig till viktiga normer och beteenden i vårt samhälle, inte alls bra och kan vara farligt om man skall inneha en nyckel- och maktposition i regeringen.
Spola sopan med en gång, det här kan regeringen inte bygga vidare på om man fortfarande skall kunna hävda åtminstone någon form av trovärdighet.
Så: Mohammed till tippen!
__________________
Senast redigerad av brakfesten009 2025-07-04 kl. 15:43.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!