Citat:
Ursprungligen postat av
Zaedrews
Nu är det GAIS men förfarandet är högst troligen lika i alla elitklubbar. Hur är er mening kring detta?
Egentligen är det väl bra att kidsen lär sig tidigt hur det går till. Det är ju inget som de kommer slippa i resten av sina karriärer att kanske en dag få ett proffskontrakt.
Klubbarna i UK brukar ju annars vara de som mest får försvara när de kör sina uttagningar till sina elitläger. Som Chelsea tex de tar in några hundra tonåringar som tror de vunnit på lotto att få vara med. Sedan är det gallring gallring och åter gallring till kanske tre stycken återstår som får en chans i Chelseas ungdomslag.
Förenklat tycker jag alla skall få vara med i den lokala klubben, men de som söker sig till en ej lokal elitklubb får faktiskt acceptera gallring.
I det aktuella fallet var det alltså GAIS, men samma gäller väl för IFK, ÖIS, Hammarby, BP, MFF osv osv. Som alla i grunden inte är lokala klubbar. De som är under ca 12 år bör helst lira med skolkompisarna i lokala klubben, om de inte är extrema talanger.