För min del så går det bra att elda upp kroppen och lägga askan i en urna i deras mark när jag är död. Spelar ingen roll. Bara jag slipper sätta min fot i kyrkan som död eller något som har med kyrka att göra.
Det finns någon slags miljövänlig grej där man frystorkas och bryts ner i partiklar och stoppas i en urna. Det kanske vore något.
Bara man inte bär runt mig i en kyrka ...fy fan.
Citat:
Ursprungligen postat av
rammakaren
Personligen tycker jag att det är lite fjantigt.
Det är väl inte fjantigare än att folk inom andra religioner som är hittepå tramsar runt med sina ritualer?
Jag har inte sett en enda asatroende som uttryckt någon ondska mot andra människor såsom både muslimer och kristna gör dagligen.
Citat:
Ursprungligen postat av
rammakaren
Det här rör sig om personer som lajvar forntidsfolk utan att utföra de ceremonier och ritualer som de riktigt asatroende enligt källorna utförde, t.ex. djuroffer. Om det inte är så viktigt att blidka gudarna med riktiga offer, varför är det så viktigt att begravas i ovigd jord? Undrar om de kommer att kremeras på bål eller om det blir krematoriet för dem också.
Det är väl på samma nivå som kristna och muslimer inte heller lever ut sin religion så som det påbjuds i de hemska böckerna bibeln och koranen.
Citat:
Ursprungligen postat av
rammakaren
Hur ser ni på detta?
Det är bra att folk väljer religioner där dagens organisationer är mer fredliga och vänliga. Men visst, det är ju inget som har med sanning och verklighet att göra på samma sätt som inte heller Kristendomen eller islam har med verkligheten att göra. Så det är inte bra om det finns människor i dessa grupper som börjar tro att det är verkligheten.
Men det är där skolan kommer in i bilden. Om vi hade en fungerande skola i Sverige så fanns minimal risk att folk skulle tro på gud/gudar. Då är det okej om folk lajvar och inte tror. Att lajva kan faktiskt vara bra för att minnas historia.
Dagens asatroende är inte ett dugg farliga för samhället. Men dagens kristna och muslimer är extremt farliga för samhället.