2025-06-23, 20:04
  #25
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av grey.eagle
Ser ut som onormal förbrukning på mopeden, vilken moped har du? Inte ens min motorcyckel kommer upp i den förbrukningen.

Små tvåtaktare drar soppa som fan, båda vi haft till ungarna har legat på en halv liter milen. Nu kör de lätt mc istället och de drar 0,3 ungefär.

Så det låter helt rimligt
Citera
2025-06-23, 20:06
  #26
Medlem
LagomLats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Upplyften

Elmoped : Det finns 2 rörliga delar i elmotorn . Statorn och rotorn . Den bara rullar på till något katastrofalt händer och den går bara sönder, även då finns nya motorer att enkelt byta på verkstad. Det finns inget att serva i själva motoren. det är inte den som går sönder i första hand utan oftast går kontrollboxen i kras och den är lika enkel att byta


Nu hade du otur när du tänkte, det är bara rotorn som rör sig, statorn är statisk (orörlig)

Bara en rörlig del med andra ord, ännu bättre än vad du skrev!

I övrigt är jag böjd att hålla med dig.

LL
Citera
2025-06-23, 20:09
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Knivur-273
Räckvidden är ju ett problem, samt att det tar bara en eller två minuter att tanka en bensinmoppe full i tanken, under det att det tar minst en timme att ladda ett jävla litiumbatteri som bara klarar maximalt 300..500 laddningscykler och kostar mycket pengar (flera tusen kronor) att byta.

Samt att det kan slå eld i batteriet vid laddning. En giftig eld som är svår eller omöjlig att släcka.

Är ju inget problem alls om man bara ska ha den till jobbet och hem igen, och det är inom räckvidden, och sen laddar man på natten.

3-500 laddningar låter extremt lite, var har du fått den siffran ifrån. Det är 1-2 år sen skulle batteriet vara förbrukat

Det är dock väldigt ovanligt med brand i kvalitets batterier (som i det här fallet) men laddning i lägenhet är kanske inte optimalt, det håller jag med om.

Har för mig att försäkringsbolag har nån klausul att elbilar ska stå 15m från närmaste byggnad när de laddas, vilket 99,9% av alla elbilar aldrig gör, av praktiska skäl.
Citera
2025-06-23, 21:01
  #28
Medlem
Jidder om batterier här...

Nåt som man kan ha i åtanke, är att batteriet inte kommer att huxflux sluta fungera efter what-ever antal cykler, säg 500 då.
Men det kanske får mindre och mindre kapacitet efter det. Det kanske håller 1000, eller 2000 cykler och fortfarande räcker för att åka till jobbet med.
Citera
2025-06-23, 21:18
  #29
Medlem
zkumbollens avatar
Kontrollera vad ett nytt batteri kostar...

Jag har gjort det, man häpnar

18.000 kr, till en elmoppe som kostar 31.000 ny

Den kostnaden ska räknas in i milpriset

Har också en puch dakota från 1972, funkar fint 😎
Citera
2025-06-23, 21:39
  #30
Avstängd
Knivur-273s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zkumbollen
Kontrollera vad ett nytt batteri kostar...

Jag har gjort det, man häpnar

18.000 kr, till en elmoppe som kostar 31.000 ny

Den kostnaden ska räknas in i milpriset

Har också en puch dakota från 1972, funkar fint 😎
Att borra om cylindern på en Puch Dakota och montera en ny kolv i överdimension, kostar nog långt mindre än ett nytt batteri på en El-moppe.

Förresten kallade alla mina ungdomskamrater detta gamla motorcykelmärke "Puck".
Även min gymnasielärare uttalade som jag alla motormärken korrekt, för det heter "Puch" och "Buick" men inte "Puck" eller "Bjuck"

Han blev utskrattad av alla utom mig, när han uttalade märkesnamnet "Buick" helt korrekt, för jag kommer från Uppland.

Jag sade att det heter ju "Buick" men inte bjuck. Det måtte han gillat att höra.
__________________
Senast redigerad av Knivur-273 2025-06-23 kl. 22:12.
Citera
2025-06-23, 21:45
  #31
Medlem
Elmoped har absolut sina fördelar som lågt ljud, knappt något som går sönder och billig att köra, men där tar det stopp.
En eu moped kan köra kring 5 mil och det innebär då att du kan köra ungefär 1 timme innan batteriet är dött.
Detta funkar om du ska ha den i stan och vet ungefär hur långt du kommer köra.

5 mil är ingenting och när jag hade moped kunde jag köra betydligt mer än så.
Hade 12km till skolan, for hem, träning i stan nån timme senare så det var 12km enkel väg igen, sen kanske man drog på ica så det blev nån extra km eller bara körde en sväng i stan för att kolla läget.

Man blir väldigt begränsad med en elmoped som bara går några mil och att det tar tid att ladda den.
Hade jag haft en elmoped så hade jag köpt 2-3 extra batterier men ett enda batteri verkar ju kosta 5-10 tusen så blir ju frågan om det lönar sig ekonomiskt jämfört med en bebsinmoped då.
En elmoped är dessutom dyrare i inköp
Citera
2025-06-23, 21:46
  #32
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cuttherope
Du kanske alldrig blir gift på grund av elmoppen.
Det är sånt man får ta med i beräkningen också, inte bara att elmoppe blir billigare.
Försöker man undvika utgifter så är ju att inte bli gift ungefär det ekonomiskt bästa man kan göra!
Citera
2025-06-23, 21:47
  #33
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Baheera
Små tvåtaktare drar soppa som fan, båda vi haft till ungarna har legat på en halv liter milen. Nu kör de lätt mc istället och de drar 0,3 ungefär.

Så det låter helt rimligt

Tvåtaktare drar aldrig 0.5, då är det nåt allvarligt fel.
0.2-0.3 ligger de allra flesta bensinmopeder på.

Min gamla yamaha dt fråm 1988 drog 0.25 och då är det ändå en ganska tung moped.
Citera
2025-06-23, 23:13
  #34
Medlem
Elscooter ftw
Citera
2025-06-23, 23:16
  #35
Medlem
ReijoHervonens avatar
Man får väga in att det är rätt bögigt med elmoppe, extra bögigt för en vuxen person som kör moped. Nu var ju ts siffror helt galna också, en bensinmoped drar inte sådär mycket.
Citera
2025-06-24, 00:27
  #36
Medlem
Indian Bruce Lis avatar
Min 50-åriga Ciao drar 0,14-0,18 l/mil, vilket gör att jag kommer upp i en räckvidd på 20 mil som mest.
Försäkringen är billig och motorn är hur lätt som helst att se över.

Elmopeden blir utdaterad om 10-15år, därför är Ciao:en överlägsen vad gäller hållbarhet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in