Det värsta är att kommer man under 1 000 kr per kilo har man fått ett rätt ok pris, framför allt jämfört med vad det kan kosta om man köper där säljaren vänder sig turister på fjällsemester.
Det finns som sagt specialiserade handlare på nätet som säljer för hemleverans men då blir det dyrt. Har ingen lust att göra reklam för någon av dem här men googlar man hittar man ju olika alternativ. De har säkert rabatterbjudanden ibland också.