Citat:
Jag lyckas inte alltid, men försöker vända på min enögdhet när det kommer till domslut. Hur skulle jag reagerat om Inter gjort ett mål som Konate och fått det bortdömt. Eller som nu, Om Inter fått en straff som Liverpool tilldömdes. Hela grejen med "Det är korrekt dömt enligt regelboken" känns lätt en aning patetiskt om det ytterst sällan döms för det rent generellt. Jämnare bedömning vill väl alla ha, men vi vänder och vrider på resonemanget beroende på om det gynnar vårt lag eller inte.
Det var inte fel som så att döma straff, men lyckosamt då det sker så sällan och alla som inte vill Liverpool väl har all rätt att vara irriterade.
Det var inte fel som så att döma straff, men lyckosamt då det sker så sällan och alla som inte vill Liverpool väl har all rätt att vara irriterade.
Bottom line med det du och andra säger här är: "Lite tröjdragning är ok, särskilt om det har en stor matchpåverkan". Nej, ni skriver det inte rakt ut, men det är den faktiska linjen ni tycks ha?
Dvs, domarna ska helst blunda för lite tröjdragning, men blåsa om det är supertydligt. Sen klagar ni på att domarna är inkonsekventa... jeezus.
Hur mycket tröjdragning är OK?
Hur mycket brottargrepp är OK?
Hur mycket slita i håret är OK?
Hur mycket får man bitas?
Min linje är superenkel: Tröjdragningar, brottargrepp, slita i håret och bitas är fouls. Gör du det, ska det straffas.
"Men vadå det sker ju hela tiden!"
Ja, och det är problemet. Spelarna fuskar hela tiden för att det sällan straffar sig.
Börjar det straffa sig varje gång, kommer de sluta. Exakt så enkelt är det.
Jag kommer aldrig någonsin kritisera att VAR dömer straff när en spelare slits i tröjan, håret eller annat. Det är försvararen som ska lägga av att försöka fuska.