Citat:
Ursprungligen postat av
plastkaktus
Var det någon form av arrangerat evenemang? Utveckla gärna hur olyckan gick till om någon vet
Det hela började som en spontan idé. Råneå vildmarksservice AB ville bjuda vänner och bekanta på en tur längs Råneälven. Det skulle bli en sorts provtur inför sommarsäsongen. Totalt drog 14 personer i väg, de flesta från byar i älvdalen. Gänget fördelade sig i två gummibåtar och startade färden i höjd med Mårdsel.
Planen var att åka ner via Grenholmsforsen till Holmsvattensel, Klingersel och ned mot Överstbyn och Gunnarsbyn. Men, efter bara tio minuters färd sker det som inte får hända. En av gummibåtarna välter runt efter att ha stött på en kraftig våg. Den andra båten, som kom efter, hann aldrig styra undan vilket gjorde att de två båtarna kolliderade och kantrade.
Totalt tumult uppstår. En älv är alltid mer eller mindre kall, men en vårdag i maj, mitt i allt smältvatten, är den riktigt kall. När den tragiska forsolyckan sker är vattnet fem grader. Det året hade det varit en sen och snabb snösmältning vilket gjorde vårfloden extra kraftig.
Sex av de totalt 14 tog sig iland för egen maskin efter att båtarna vält, resterande åtta dog i forsen. Färden som skulle få söndagen att glittra lite extra släckte istället åtta unga människors liv.
Räddningspersonal som givit sig ut i båtar drog upp kroppar som kom flytande gav all tänkbar hjälp, men det var redan för sent.
https://www.nsd.se/nyheter/ranea/art...loden/kr2ndovr