2025-05-23, 18:43
  #109
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FanTaMig
Man kan gott behålla P1 för samhällsnyttig information som nyheter och dylikt, skrota resten och lägga pengarna på polismyndigheten istället.

Kloka ord. P1 kan sända mellan 08:00 - 19:00 på vardagar. 30 anställda typ.
Citera
2025-05-23, 19:00
  #110
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FanTaMig
Man kan gott behålla P1 för samhällsnyttig information som nyheter och dylikt, skrota resten och lägga pengarna på polismyndigheten istället.
SR som är kritiska till den nuvarande regeringen kommer med all sannolikhet lägga ner nyttiga program först som hot och behålla de värdelösa längst.
Citera
2025-05-23, 19:00
  #111
Medlem
Imnshos avatar
Finns det så jävla många som 400 på lönelistan? I så fall är det bara att sparka skiten och skicka dom till hemtjänsten.

Public service bör kunna produceras med max 100 pers med en medianlön på 500 k per år.
Citera
2025-05-23, 19:24
  #112
Medlem
SmartSkalles avatar
Hoppas någon spränger hela skiten medans de vänsterextrema hjärntvättarna är där.
Citera
2025-05-23, 19:41
  #113
Medlem
Epimaness avatar
Först så behöver man minska till en statlig kanal och en statlig radiokanal.

Det får bli kamp om vem som skall få migrera över till statstv och statsradio. Låt meritokratin få råda.
Citera
2025-05-23, 20:01
  #114
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Imnsho
Public service bör kunna produceras med max 100 pers med en medianlön på 500 k per år.

Blir lite svårt när man ska ha lokalredaktioner.
Men det är klart, om man bestämmer att SR ska hålla sig enbart till (faktiskt) samhällsviktig rapportering exkluderar det ju väldigt, väldigt mycket av nuvarande produktionen. Så det kanske räcker med en liten redaktion om ca 5-10 pers per svensk region*, kanske lite större för storstadsregioner. Då skulle man gå runt på cirka 200 anställda. Säkerhetspersonal kan hyras externt in vid behov - och det behovet lär inte vara stort om man endast rapporterar om typ lavinfara och kommunfullmäktigebeslut. Vid det här laget producerar myndigheter och förvaltningar så mycket eget material att SR egentligen bara behöver bli en samlande plattform som speglar länkar från deras sajter**.


*Finns 21 regioner i landet.

**Nu tycker jag iofs att myndigheter och förvaltningar också ska sluta producera så mycket media, men det är en annan historia.
__________________
Senast redigerad av alternativtkonto11 2025-05-23 kl. 20:03.
Citera
2025-05-23, 21:00
  #115
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bimbodeluxe
Finns ju en risk att detta påverkar SR's utmärkta podd-utbud tyvärr.

Lär tyvärr bli så. Det har redan rykt en del, saknar Kinapodden exempelvis.
Citera
2025-05-23, 21:06
  #116
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av buisnismannen
SR och SVT är lite som damfotboll. Merparten vill inte ha det men någon annan ska betala. Det är ett skämt att man som skattebetalare måste varje år betala till detta skit.

7,4 miljoner unika lyssnare i veckan 2024: https://www.sverigesradio.se/artikel...ges-radio-2024
Citera
2025-05-23, 21:16
  #117
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av songline
Till skillnad från många här hör jag till dem som uppskattar mycket av det public service gör och har gjort genom åren. Jag lyssnar varje dag och har så gjort sedan jag var barn.

För många sjuka och äldre är radio och TV ett sällskap som är svårt att ersätta men om utbudet blir torftigare tappar man en del. När Filosofiska rummet och Människor och tro lades ner var det många som saknade dem.

Jag tror att om tidöpartierna förknippas med bantning av public service kan det drabba partierna genom att det blir droppen som väger över till oppositionens fördel för många väljare.

Ja, för till skillnad mot vad många här inbillar sig så lyssnar många på SR (även de under 70). Poddutbudet är fantastiskt och utöver en viktig samhällsfunktion (att förmedla information snabbt till befolkningen i tid av krig och kris) så har de ju saker som Sommar i P1 som ju närmast är en del av den svenska kulturen.
Citera
2025-05-23, 21:18
  #118
Medlem
"Men är det självklart att det är ett hot mot demokratin?"

- Ja det är ett hot mot demokratin. Så länge det finns någon kvar så utgör de fortfarande ett visst hot mot demokratin. Så det är givetvis ett hot mot demokratin om man inte ser till att alla får gå.
Citat:
Ursprungligen postat av Nixter
400 kan tvingas lämna Sveriges Radio – men är det negativt?

Kommer ni ihåg gamla Twitter – innan 80% av personalen fick gå? En plats där hundratals anställda satt och kontrollerade innehåll, styrde trender och tystade vissa röster. Efter förändringarna blev plattformen visserligen mer kaotisk – men också öppnare och mer transparent.

Kanske dags att ställa samma fråga om Sveriges Radio?

Nu varnar SR:s stabschef för “drakoniska neddragningar” där 300–400 personer kan tvingas lämna bolaget om regeringen inte skjuter till ytterligare miljarder. Men är det självklart att det är ett hot mot demokratin?

När 70% av SR:s kostnader är personal – och ett antal av dessa jobbar med agendaformning, innehållsstyrning och indirekt censur genom vad man väljer att inte ta upp – då kanske det finns skäl att välkomna en viss förändring.

Mindre småpåverkan. Färre gatekeepers. Mer öppenhet.

Fråga: Kanske kan detta vara startskottet för en mer balanserad och verklighetsnära public service?

Eller vad tycker panelen?
Citera
2025-05-23, 21:24
  #119
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Imnsho
Finns det så jävla många som 400 på lönelistan? I så fall är det bara att sparka skiten och skicka dom till hemtjänsten.

Public service bör kunna produceras med max 100 pers med en medianlön på 500 k per år.

Jag reagerade också på att det ens jobbade över 400 personer på Sveriges radio, inte konstigt varje medborgare betalar 108 kronor i månaden när Micke Leijnegard klagar på sin lön på runt 70 lök i månaden bara för att han varit journalist i över 38 år...
Citera
2025-05-23, 21:36
  #120
Medlem
Amazon-mannens avatar
*P3 och deras "vi är örat mot ungdomearna på gatan"-attityd kan läggas ner. Umgjävlarna lyssnar nog inte på en massa godhetsknarkande ADHD-programledare med hävdelsebehov..

*Lägg ner diverse galor som bara är till för ryggdunkande och godhetssignalering..

*Alla dessa minioritetsprogram kan reduceras rejält; Nyheter på serbokratiska och samiska visst, men persiska och allehanda icke-europeiska språk= soptunnan. Araberna sitter ändå och parabolar hem Al-sharia..

Finns nog fler lerkolosser att banta bort.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in