Citat:
Ursprungligen postat av
FallerIfallerA
Kan inte se något fel i att Nato övar!
Nej, det är mer medias vinkling jag är lite förbryllad över.
Citat:
Ursprungligen postat av
Rhodez
Fullständigt bisarrt skitsnack som med stor sannolikhet kommer från någon som arbetar med desinformation för Ryssland.
Det är inget hetsande alls utan ett helt rimligt och nödväbndigt svar på hur Ryssland beter sig.
Ja ja, alla som inte bräker i kör är ett rysstroll eller KGB -Gäsp-
Citat:
Ursprungligen postat av
RudyardKipling
Folk är hjärntvättade i MSM. Putin sa detta redan för 15 år sedan när han förklarade händelseförloppen och det som ledde till attacken mot Georgien. Han talade klartext och sa sedan att folket i Europa kommer aldrig få höra det här för ni i västerländsk press kommer aldrig skriva vad jag precis har sagt. De är helt medvetna om att folket här är hjärntvättat. Samma sak gällde för övrigt Hitler när England och Frankrike förklarade Tyskland krig. De vägrade att prata med honom och han satte in över 20 artiklar i tidningarna där han sa att han inte ville ha krig med England/Frankrike. Till slut sa han när de fortsatte att bomba Tyskland att vill de ha krig ska de få krig. Det är vad Sverige och väst hållit på med just nu - provocera, provocera, provocera och hetsa. Vad fan förväntar de sig kommer ske?
Många stritspittar här verkar helt desillusionerade..
Citat:
Ursprungligen postat av
Diamondgrit
Ja det var ärligt talat lite Nordkorea över det här. Kim smäller iväg raketer i riktning Japan och USA och tycker att nu har han skrämt kapitalisterna. Vi gör väl likadant. Skillnaden är att våra raketer inte ramlar sönder i luften. Men det skrämmer nog ändå ingen.
Haha ja precis, jag tänker mig mer en afrikansk tribe med hottentotter som hoppar runt med ben genom näsan och penisfodral på stranden och skjuter pilar mot ett modernt hangarfartyg och tror att de skrämmer iväg fartyget... Vi e 10 miljoner, totalt förslappade och fredsskadade och tror vi kan spöa vem som helst i krig.. Lite som när lokala alkisen får för sig att utmana en UFC fighter..
Visst vi har bättre utrustning och raketer som inte trillar sönder i luften men Ryssen har ett rätt saftigt numerärt övertag och atombomber (även om jag inte tror de någonsin kommer använda dessa). Sedan skiter ryssen i sina soldater.. dör ett gäng skickar de bara fler..
Citat:
Ursprungligen postat av
StudiumValor
Du har fel:
1. Vi vill ha långvarig fred och det bästa vi kan göra för detta är att "mota Olle i grind"
2. Vi är inga stridspittar och vill inte kriga. Det är därför vi vill "mota Olle i grind"
Grinden är för tillfället i Ukraina och vi vill inte ha den i de baltiska staterna eller på Gotland
1. Ryssland har väl varit rätt tydliga under väldigt lång tid att de aldrig kommer acceptera att ha NATO som närmsta granne? Varför skulle Ukraina envisas med att basunera att de skulle gå med i NATO? Jag vet inte men slå Kuba en signal o fråga hur USA tog emot beskedet att Ryssland skulle bygga lite militärbaser där..
2. Vissa här inne på forumet verkar vara helt desillusionerade stridspittar som på allvar verkar tro att Sverige skulle krossa ryssen... Om vi inte vill kriga varför hetsar vi då mot Ryssland?
Citat:
Ursprungligen postat av
Tobiaslundin
Nato övar på att försvara Gotland men du menar att det är en provokation mot Ryssland? På vilket sätt riskerar vi att "ta hit ryssen" för att vi övar försvar tillsammans med våra allierade?
Men jag tror att du har rätt i att detta är folkviljan. Det svenska folket är delat i många frågor men när det gäller att försvara Sverige och Europa mot ryska agressioner så står vi enade.
Jag reagerade mest på hur tidningen vinklade nyheten... nu skrämmer vi Putin och fyrar av skarpa raketer i riktning mot Kreml... Jo Putte darrar nog av skräck när tuffe Uffe leker med skarp ammunition...
Asså, jag försvarar inte Ryssland, jag tycker det är skit att de invaderat Ukraina men ärligt talat har jag alltid tyckt att ukraina varit ett korrupt skitland och jag bryr mig inte riktigt om de krigar mot ryssen eller inte..ungefär som ingen här brytt sig nämnvärt förut när ryssland invaderat diverse grannländer.. Så länge de inte kommer hit och krigar.
Nu helt plötsligt ska vi gå i fronten och hetsa mot ryssen.. jag tror det kommer sluta lika bra för sverige som för de andra länderna som upplåtit sin mark till usa att leka proxykrig i.. Har vi tur kanske Blackrock kommer hit och hjälper oss bygga upp skiten efteråt med en McDonalds i varje gathörn