2025-07-28, 16:49
  #3505
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nova68
Nej polisanmälan är inte alltid första steget då både DG safe och Säpo lämnar direkt till utredningsgrupp, eller till åklagare för bedömning om åtal ska väckas med det material som redan finns.
DG safe har sett CCTV och hört både parterna samt vittnen, utredningen visade att tjänstepersonen både initierade och eskalerade händelsen samt att EU parlamentet via talmannen har fördömt händelsen.
Men du tror ändå inte det blivit repressalier???
Tjänstepersonen är fortfarande anställd av V och det kan inte EU parlamentet göra något åt.
Men tillgång till EU parlamentets lokaler, ackreditering och passerkort, nä nä de har hon inte.
Ja Lillen skrev ungefär ”en liten brasklapp” att 1 oberoende vittne tillhör Vs partigrupp inom EU.
Vilket land eller parti skrev han inte, men han sa ju från början att all ordväxling skett på engelska.

Spelar mindre roll vad jag och du tror. Men nu påstod du massa saker, och då förväntar jag mig att du kan backa upp det med nåt citat eller länk. Eller vill du att jag ska lita på dina ord även denna gång?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in