2025-05-21, 20:00
  #37
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av One2Many
Och ändå fick den flest tittarröster vilket är det enda som betyder något, stay mad din svagbegåvade luffare. Kör upp KAJs skitlåt i röven när du ändå är igång, du och resten av lågstadiebarnen kan fortsätta pumpa upp deras lyssningssiffror på spotify.

Fan vad du bölar. Ja jurygrupperna gav Israel låga poäng för att väga upp för alla de politiska röster som man visste skulle komma från alla som hatar araber. Ingen fuskade (varken juryn eller Israel) men allt var politiskt, punkt slut. Det var lika illa när Ukraina vann pga kriget.
2025-05-21, 20:20
  #38
Citat:
Ursprungligen postat av HeyWired
I Sverige torde det vara enkelt att undersöka om det överhuvudtaget ens är röstfusk. Om jag minns bestämmelserna rätt så måste ett telefonnummer vara knutet till en person. Om det skulle visa sig att lejonparten av rösterna härstammar från ett fåtal telefonnummer så blir det givetvis suspekt. Än mer suspekt blir det om numrera ej går att koppla till en specifik person, ex. om det är kontantkort köpt i utlandet där tidigare nämnda bestämmelser ej gäller. Jag benämner det som "suspekt" eftersom det i slutändan skulle vara svårt, för att inte säga omöjligt att peka på röstfusk även om mycket skulle tala för det. Indicier och teorier är inte jämställt med sanning.

Jag tror röstningen är manipulerat på ett eller annat sätt.
Sen gillar jury grupperna queer artisterna.
2025-05-21, 20:22
  #39
Mest käbbel från politikerna inget att ta seriöst.
2025-05-21, 20:27
  #40
Medlem
Det är inget fusk, det är 100% politiskt, det har ju varit det ett par år nu.
Det är väl bättre att det blivit politiskt, då det iaf blir lite intressant, för sämre skitlåtar går ju inte och producera
__________________
Senast redigerad av convolution 2025-05-21 kl. 20:30.
2025-05-21, 20:39
  #41
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Perfecthairline
Aha, så det skulle kunna vara judar i andra länder som röstat på Israels bidrag? Låter iofs rimligt.

Hur många procent judar tror du det finns?
2025-05-21, 20:41
  #42
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Graavarg
EBU har dessutom uteslutit Ryssland från tävlingen med motiveringar som klart också borde utesluta Israel. Allt detta samtidigt som EBU alltså har en israelisk huvudsponsor (vars kontrakt överraskande förlängdes inför årets tävling).

Du tycker Israel ska uteslutas för att de försöker hämta tillbaka sitt folk från tortyrkammare under Gaza?
2025-05-21, 20:44
  #43
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Hur många procent judar tror du det finns?
Det har väl mindre betydelse om man kan rösta 20 gånger per kreditkort?
2025-05-21, 20:51
  #44
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Perfecthairline
Det har väl mindre betydelse om man kan rösta 20 gånger per kreditkort?

Om du har högstadiekompetens i matematik borde du fatta att det har betydelse. Kan du inte bara dra till med någonting så vi får se? Hur många procent av Europas befolkning är judar och hur många procent av Europas befolkning tittar på Eurovision?
2025-05-21, 21:19
  #45
Medlem
Är väl inget kosntigt att Israel inte får några juryröster. Politiskt styrt alltihop. Folket visar dock att de inte är politiskt styrda och röstar på vad de tycker är bra.
2025-05-21, 21:20
  #46
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Perfecthairline
Flera länder kräver utredning efter att Israel fick full pott från tittarna i 13 länder men noll poäng från juryn.

https://www.expressen.se/noje/fler-l...sion-ebus-ord/

Jag har ingen intresse av Eurovision i sig men undrar hur denna typ av fusk skulle kunna gå till?

Har någon hackat sig in i databasen och ändrat resultaten eller handlar det om någon typ av överbelastningsattack där alla röster går till Israel? Om fusk har förekommit så börjar man undra om tekniken har använts på andra ställen.

Obs, detta är ingen diskussionstråd om Israels resultat eller Eurovision utan on fusk har förekommit och hur det kan ha gått till tekniskt.

Ber om ursäkt om TS ligger i fel forum.

Haha dom gör väl samma sak med politiska val runt om i hela europa...
2025-05-21, 21:21
  #47
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Om du har högstadiekompetens i matematik borde du fatta att det har betydelse. Kan du inte bara dra till med någonting så vi får se? Hur många procent av Europas befolkning är judar och hur många procent av Europas befolkning tittar på Eurovision?
Det är inte begränsat till Europa, det skevs tidigare om en person som röstade från Australien. Det är inte heller begränsat till en röst per person utan 20’röster per kreditkort och en person kan ha flera kreditkort. Så antal judar blir inte begränsning om man man har satt i system att fuska.

Men tack för ditt bidrag i tråden som den naiva svensken.
2025-05-21, 21:21
  #48
Medlem
Sayokas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kalkryggar
Vad har du för bevis för ditt påstående? Att de uppmanade folk att rösta på dem är inget konstigt. Alla säger ju åt folk att rösta på dem.

Det är skillnad när artisten i sig eller de som jobbar med bidraget säger det, men när landet går ut så hårt men en kampanj där du ska rösta på ISRAEL, inte på bidraget, så verkar det vara ett annat motiv bakom än att bara vilja visa vilken bra låt man har

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in