Citat:
Ursprungligen postat av
ZiggeZiggarett
End Game.
I tråden om fågeln Fenix fick jag frågan om vad jag trodde var end game för denna liberala världsordning. Jag svarade så gott det gick, framtidspaningar är vanskliga. Dagens framtidspaningar tenderar att bli morgondagens humor.
När jag ställer motfrågan fick jag inget svar, och egentligen är ju helan den TS en fråga om deras (ert) end game.
Det råder en revolutionär stämning, och man känner att det är nära nu. Jag får vibbar av kårhusockupationen. "Vi måste göra uppror mot hela shiiiten" med en överklassig stockholmsdialekt". Det händer nu se på Pariiis. Vi är dom nya, ta fram det nya som det heter i paradnumret "Staten och Kapitalet (sitter i samma båt)*. S och M är samma liberala smörja.
Kanske vi står inför revlolutionära tider igen med stora samhällsförändringar, även om 68-revolten liksom frös inne. Det händer ju, se på USA! Ungern!
Vill ni behålla demokratin som vi känner den idag? Liberala representativa parlamentariska demokratin?
* Jag hade ju fel där och tillskrev Thåström citatet. Men det är ju Blå Tåget såklart, från de heta åren efter 1968.
En naturlig motfråga blir väl ungefär: vad är du rädd för?
Jag menar i tiden då ni hade kommunismen så pekade ni på skräckexempel som Maos Kina och Stalins Soviet (ofta så används Stalins Soviet som exempel än idag för all Sovietkommunism trots att det inte längre var så skräckinjagande efter Stalins bortgång) och så pekade ni på kommunistrevolutioner runtom i hela världen som alltid slutade i samma katastrof.
Soft kommunism som inte fastnat i blockgränser som Titos Jugoslavien, där det fanns utrymme för småskalig kapitalism var inte så illa och nämndes därmed inte lika ofta som skräckexempel. DDR mot Västtyskland och Nordkorea mot Sydkorea var tydliga bevis för kapitalismens överlägsenhet.
Ni hade i mångt och mycket rätt dessutom även ifall nyanserna ofta saknades i den liberala antikommunistiska propagandan.
Nu så kommer ni med skräckhistorier om vad som kan hända i och med Ungerns Orban och Lag och Ordning i Polen och Trump och Meloni som delar av den antiglobalistiska nya högern, men det är väl något som saknas i demoniseringen?
Vart finns alla murar som kommunistiska länder exempelvis satte upp för att stoppa folkets massflykt från dystopierna?
Vad är det värsta ni har att komma med?
Invandrare har det svårt där? Tullar och protektionism? Avskaffandet av liberala institutioner som brukade agera som vakthundar åt den smala liberala definitionen av demokrati (statlig stöd till media, USAID, universitet)? Slut på DEI? Beredskap att förhandla fred i Ukraina? Slut på vit skam? Återgång till att diskutera barnafödande som en nationell prioritet? Slutet för liberal internationalism?
Skräckhistorierna saknas heltenkelt i propagandan emot den inte helt ideologiskt förankrade nya högern (som mest är populistiskt och stoppar de mest opopulära liberala projekten). Det hela går ut på att belysa färggranna figurer som säger politiskt inkorrekta saker, det mesta fokuserar på just vilda uttalanden och inget annat.
Tänk ifall antisoviet propagandan gick ut på "Stalin sa något galet igår"? Du jämför revolutionsstämningen med 60-talet, och är inte en stor del av den "nya högern" just en anti-68 revolution som sker genom internet?
68-revolutionärerna styr ju kulturella institutionerna i din liberala utopi och berättar om hur hemska vita är och har varit, hur heteronormativa samhällen vi lever i, hur kvinnor är offer för män och allt det där gamla vanliga. Det är alltså just kommunisterna som du ogillade sp mycket när du var ung som berättar historien om vilka vi är och vart vi är påväg. Det är de som styr det andliga kärnan i den liberala världsordningen, medan ni centerliberaler bara leker följa John och kan enbart i efterhand erkänna att nu gick kulturrevolutionärerna lite för långt, nu måste vi bromsa lite. Transsagotanter som berättar om pojken med snippan till 4-åringar och annat gott och blandat kan ju L fortfarande förfasa sig över att SD inte vill ha kvar, men kanske de ändå hade rätt om att vi tog in för många talibaner lite för snabbt.
Så nu förfasas ni ofta att just dessa högerpolitiker främst säger saker som provocerar era andliga präster.
Vad är endgame? Det finns ingen doktrin i den mestadels populistiska ledningen i denna nya höger, Trump hade tidigare säkert kunna ställt upp som demokratisk kandidat, så lite ideologi tror jag personligen att det finns i Trump. Så dessa figurer kommer antagligen följa kontrakulturen mot 68-generationens världsbild som har växt fram igenom internet. Vad är nästa steg för kontrakulturen i internet? Vi får väl vänta och se.