2025-05-14, 20:39
  #49
Medlem
Timothy.McVeighs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Andreas-yi
Ja, men det r omvrldens religist drivna motiv som driver hela konflikten.
Alla historiker erknner den historiska personen Jesus som tillhrande platsen. (Bibelns berttelser om Jesus r s historiskt vederlagda att AI bedmer de som trovrdiga med hnvisning till ver 100 ledande forskare i denna video:
https://youtu.be/EkiLOWPdDAg?si=8vS26-4kJEdkP0ZK
)
Den muslimska vrldens teologiska hvdande av omrdet som heligt r dremot intellektuellt/religionshistoriskt ett dligt skmt. Likvl p grund av 1400 r av lgnaktigt terrorvlde (halshuggningsargumentet) s r det "Muhammeds nattliga resa" den muslimska positiva sidan av fokuset p omrdet. Den negativa r den 1400 r gamla teologiska mlsttningen att folkmrda alla judar.
Anvnd inte AI som klla d skiten regelbundet gr fel.
Sedan fr du grna citera stycket dr Muhammad uppmanar till folkmord p judar,

Mig veterligen har aldrig ett enda muslimskt land sysslat med att utrota sin judiska befolkning, dremot har tyskland nstan lyckats med det och Hitler var verkligen ingen muslim.
Citera
2025-05-14, 21:43
  #50
Medlem
Intressant att man helt tydligt ser kopplingen mellan proryssar, anti judar, pro araber / islam p formuet, man cklas vilka svin till mnniskor de r. Samma jvla konton som str fr majoriteten av spyan.

Och deras frsk till "faktabaserade" argumentationer r s jvla usla byggda p cherry picking och med hopp att ingen synar dem. Tack gode gud att folk synar dem med sakfakta. Tyvrr frstr de inte nr det r dags att hlla kft.

Palestina som land eller nation har aldrig funnits, och kommer garanterat aldrig att finnas d de har brnt alla rttigheter till en respektabel mjlighet att bilda ngot i framtiden. De chanser man ftt har man viftat bort till frmn till rent hat mot judarna.

Befolkningen (araber, inte palestinier) i gaza kommer troligen att antingen frskingras eller g under. Har aldrig och kommer aldrig att bli mer n en grogrund till hat, misr och elnde. Som en mnsklig soptipp nr det kommer till ett fredligt och fungerande samhlle.
Citera
2025-05-14, 21:51
  #51
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KrypskyttenSDP
Den judiska staten Israel r ett av de frsta lnderna p jorden. Det r judarnas land och har alltid varit judarnas land. Dock har det varit ockuperat omrde av ett gng olika nationer jttelnge. Vi snackar allts en bra bit ver 2000 r innan judarna fick tillbaka sitt land.

Vntar fortfarande p att invnarna i USA ska verlmna landet till urinvnarna. jag menar, det r bara 400 r sedan de frdrevs och slaktades av vst.
Israels historiska ansprk p omrdet r en ren fars, kan inte spola tillbaka tiden tusentals r.
Citera
2025-05-14, 22:12
  #52
Medlem
Timothy.McVeighs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dcman
Intressant att man helt tydligt ser kopplingen mellan proryssar, anti judar, pro araber / islam p formuet, man cklas vilka svin till mnniskor de r. Samma jvla konton som str fr majoriteten av spyan.

Och deras frsk till "faktabaserade" argumentationer r s jvla usla byggda p cherry picking och med hopp att ingen synar dem. Tack gode gud att folk synar dem med sakfakta. Tyvrr frstr de inte nr det r dags att hlla kft.

Palestina som land eller nation har aldrig funnits, och kommer garanterat aldrig att finnas d de har brnt alla rttigheter till en respektabel mjlighet att bilda ngot i framtiden.

Dessutom var det extremt nra att Palestina blev en suvern stat men judarna sjlva mrdade sin egen premirminister Yitchak Rabin innan det hann bli verklighet.
Fanns staten Israel innan 1948?...nej.
Och s ser du alla palestinier som Hamassupportrar, den tyske juden Fritz Haber skapade gasen Zyklon -B, allts mste han enligt din infantila logik bra ansvaret fr frintelsn trots att hela hans slkt mrdades med denna gas?


Citat:
Befolkningen (araber, inte palestinier) i gaza kommer troligen att antingen frskingras eller g under. Har aldrig och kommer aldrig att bli mer n en grogrund till hat, misr och elnde. Som en mnsklig soptipp nr det kommer till ett fredligt och fungerande samhlle.

Fr det frsta har palestinierna i GAZA alltid behandlats som undermnniskor av judarna, om israel behandlade dom som medmnniskor skulle framtiden kunna se ljusare ut.
Bde tyskland och Italien var bara geografiska platser innan andra halvan av 1800-talet d omrdena ombildades till suverna stater.

Och som du naturligtvis inte knner till fanns det judiska kungadmen i Yemen och Etiopien s varfr stjla andras mark nr man redan hade judiskt land att emigrera till?

T.om Stalin skapade ett judiskt land i Sovjet dit dom kunde flyttat.

ckliga rasist.
__________________
Senast redigerad av Timothy.McVeigh 2025-05-14 kl. 22:18.
Citera
2025-05-14, 22:15
  #53
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bone Collector
[b]Skulle respekterade arkeloger och historiker som William F Albright och Kathleen Kenyon inte vara plitliga kllor?

D fr du referera till deras forskning. EB r fortfarande inte en vederhftig klla.

Citat:
Det handlar inte om att du ska "bevisa att jag har fel". Det ska du verkligen inte behva.
Det handlar om att du har kommit med ett eget pstende, till namnets ursprung. Som du tydligen inte behver belgga med en klla.

Shr skrev jag: "Det koineiska ordet fr filister r Φυλιστιείμ och Παλαιστίνη fr Palestina. Det r tv olika ord och det finns inga bevis fr att det ena skulle komma frn det andra."

Citat:
Jag blir mer och mer vertygad att din "trovrdiga" klla r decolonizepalestine.com, eftersom det r den enda kllan jag hittat fr det du pstr. Jag tror det tills du bevisar motsatsen.

Nej, min klla r Nur Masalhas Palestine: A Four Thousand Year History.

Citat:
Att det r wikipedia som sger s ndrar inte p faktumet att EB anses vara vrldens frmsta uppslagsverk.

Shr skriver Wikipedia om EB:
There is no consensus regarding the reliability of the Encyclopdia Britannica (including its online edition, Encyclopdia Britannica Online). Its editorial process includes fact checking and publishing corrections. Encyclopdia Britannica is a tertiary source. Some online entries are written by subject matter experts, while others are written by freelancers or editors, and entries should be evaluated on an individual basis.

https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipe...ources#EADaily
Citat:
r The college of New Jersey inte heller akademiskt trovrdiga?

Nej.
Citera
2025-05-14, 22:27
  #54
Medlem
BlueOysterPutins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bomhull
Med samma tankestt som vissa har hr borde indianerna i usa kasta ut alla frmlingar och detsamma gller urbefolkningen i australien

Med ditt tankestt borde araberna kasta ut spanjorerna frn Spanien och italienarna kasta ut Anglo-Saxer frn England.
Citera
2025-05-14, 22:41
  #55
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tnutchax
Tv frgor: Judar och Kristna som levde i Palestina under exempelvis Ottomanska riket, Hade de samma rttigheter som muslimerna ? Hade muslimerna, kristna, Druzerna, och Bahai under ottomanska riket lika mycket rttigheter som de har i dagens Israel. ?


Citat:
Ursprungligen postat av goseigen
De r en utveckling av bronslderns palatskultur i omrdet, och hebreiskan r inte mycket mer n en dialekt av kanaaneiskan. De hebreiska gudarna r ocks mycket tydligt de vanliga gudarna i omrdet, frutom Jahve, som kan komma frn sydst, men intesrskilt lngt ifrn Israel.

Genesis och Exodus r en typ av myter som r skapade fr att bygga en gemenskap. Det finns i sjlva verket inga bevis fr ngot uttg, eller att Abraham skulle ha existerat.

Om du kommer ihg frn bibeln s sger den att de kom frn Kaldeen, men det fanns inte nr Abraham levde. Kaldeerna kom dit kanske runt r 1000 fvt. Vad som hnde var frmodligen att israeliter i babylonisk exil lade mrke till att de pratade ett beslktat semitiskt sprk, och d kom de p denna ursprungsberttelse. Den skulle allts ha hittats p under 500-talet fvt.
Jag r helt p din linje ang uttget, och att Abraham sannolikt inte existerat, samt att torahn sannolikt sammanstlldes runt 500 fk
Citera
2025-05-14, 22:48
  #56
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av goseigen
Det r en nutida rrelse bland palestinierna dr de inte lngre vill hvda ngon form av slktskap med peleset och sjfolken.

Nja, snarare s att Bibeln som kllmaterial har omvrderats. Bibeln utmlar filisterna som israeliternas rkefiender och menar att de kom frn Kreta. Det betyder inte att det var p det viset. Alls. Vldigt mycket i Bibeln saknar helt arkeologiskt std, som utvandringen ur Egypten och Davids kungarike. Till skillnad frn 1800-talets historiker granskar nutida historiker Bibeln kritiskt och frsker stta den i sitt sammanhang. Text som skrevs och reviderades under flera generationer, huvudsakligen i propagandasyfte och fr att passa makthavarnas intressen. Nr de sista verserna i Mosebckerna skrevs var det flera hundra r sedan filisterna frsvann (eller utrotades, ingen vet). Det r allts dumt att frlita sig p Bibelns version av historien.
Citera
2025-05-14, 23:50
  #57
Medlem
Man (FN) ansg att man behvde bilda en judisk stat t alla frdrivna judar efter WW2 som med nd och nppe undvikit frintelsen och inte ville flytta tillbaks till de lnder som frskt mrda dem (och som fortsatte frflja och mrda judar ven 1946-47 faktiskt). Man valde d en plats dr det redan fanns en brjan till en judisk stat och dit mnga judar flydde, d.v.s. Palestina. Tyvrr bodde det redan en del araber dr, som inte accepterade FN:s delningsplan och p den vgen var det.

I efterklokhetens sken hade det antagligen varit smartare att ge judarna en bit av USA (typ en bit av Wyoming eller Alaska) eller kanske Australien, dr de kunnat leva mycket fredligare. Men gjort r gjort.
Citera
2025-05-15, 00:41
  #58
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Timothy.McVeigh
Anvnd inte AI som klla d skiten regelbundet gr fel.
En gng hrde jag ett rykte om en fysisk mnniska som gjorde ett fel ngon gng, ngonstans. S kanske man inte kan utesluta det fr mnniskor heller?

Frn JBP's poddar har jag fr vrigt frsttt det som att mer och mer tyder p att all perception av ett objekt, till exempel ett sandkorn eller begreppet Palestina, med ndvndighet kommer med en vrdebedmning. Oavsett om det r en mnniska eller AI som str fr upplevelsen. Samt att vrdebedmningen sker genom linsen av en berttelse.

Samma youtube-konto har fr vrigt ven en AI-debatt med AI-domare som ger Judarna den starkare rtten till omrdet:

https://youtu.be/9fnVxIEftis?si=7yzAoOdeQA3kzTk-

Citat:
Sedan fr du grna citera stycket dr Muhammad uppmanar till folkmord p judar,
ven om profetens Sunnah allts r bevisat phitt s har en stor majoritet av muslimerna trott p den i 1200 r och uttolkat Koranen ur den. Enligt den fanns tre Judiska stammar i Medina nr Muhammad anlnde. De tv frsta krde han ivg, varav den andra var han rasanade ver att en kompanjon hindrade honom frn att folkmrda (Banu Nadir? Som han senare folkmrdade i Khaybar om jag minns rtt?) Den tredje, Banu Qurayza, folkmrdade han dock rtt p torget i Medina.

En allmn uppmaning till folkmord p alla vrldens Judar finns dock i den knda Sahih-hadithen:

"The Hour will not be established until you fight with the Jews, and the stone behind which a Jew will be hiding will say. "O Muslim! There is a Jew hiding behind me, so kill him."

r ett krav fr att Isa (Islams fullstndigt historielsa variant p Jesus) ska tervnda och "bryta korset, dda grisarna och upphva Jizyan (dvs konvertera eller d ska d glla ven vrldens kristna)".

Om du vill ha ngot frn Koranen s ven om det inte r det grvsta s r denna vers frn kapitlet Surah Al-Jumu'ah (62), vilket r namnet p fredagsbnen och standard att recitera en gng i veckan i vrldens mosker:

Say, ˹O Prophet,˺ O Jews! If you claim to be Allahs chosen ˹people˺ out of all humanity, then wish for death, if what you say is true.
Citat:
Mig veterligen har aldrig ett enda muslimskt land sysslat med att utrota sin judiska befolkning, dremot har tyskland nstan lyckats med det och Hitler var verkligen ingen muslim.
Ok, som jag frsttt det var Judarna en gng i tiden vl utspridda och representerade i MENA. Kan du lnka ngot om MENA's lyckliga och frodande Jude-diaspora av idag? (Jmfr d Israels muslimska befolkning)
Citera
2025-05-15, 01:29
  #59
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lagomjante
Vntar fortfarande p att invnarna i USA ska verlmna landet till urinvnarna. jag menar, det r bara 400 r sedan de frdrevs och slaktades av vst.
Israels historiska ansprk p omrdet r en ren fars, kan inte spola tillbaka tiden tusentals r.

Jag frstr hur du tnker. Dock s hade Urinvnarna i USA ingen stat och ingen nation och de var framfrallt inte bosatta ver hela USA, de var bara utbredda ver ett visst omrde. Fram fr allt delar i sydvstra och nordvstra USA. De har rtt att leva dr och de har rtt att bevara sin kultur och sin mark osv, vilket de har. Hrt talats om t.ex Navajo Nation?
Citera
2025-05-15, 14:26
  #60
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EttTillKonto2
Ja, du har fel och fr lsa p om Palestinas sjlvstndighetsrrelser under Palestinamandatet. Vi har bland annat nationalistpartiet Hizb al-Istiqlal som kmpade fr att Palestina skulle bli sjlvstndigt och att ett demokratiskt styre med lika rttigheter fr alla grupper skulle infras. Eller om de muslim-kristna organisationer som kmpade mot judisk immigration och fr sjlvstndighet. Palestinierna visste mycket vl att sionisternas ml var att ta ver landet, inte att leva tillsammans med dess ursprungsbefolkning.

https://en.wikipedia.org/wiki/Muslim...n_Associations https://en.wikipedia.org/wiki/Indepe...tory_Palestine)

Ja, Istiqlal-partier, som fresprkade arabiskt oberoende frn kolonialmakter, fanns i flera arabiska lnder under en period. Det palestinska partiet var dock vldigt kortlivat. I princip bara aktivt kring rsskiftet 1932-1933.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in