2025-04-01, 01:55
  #193
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av saraloppan30
Det är stor skillnad på det du beskriver och på det som händer i tråden.

Argumenten som dyker upp är så grundlösa som argument kan bli. "Jag känner till folk som har lagt ner, så affärsmodellen fungerar inte" är ett väldigt svagt argument när vi diskuterar en online UTBILDNING för 6000:- med tusentals medlemmar. Att överhuvudtaget ifrågasätta om Samuels utbildning är värt att köpa. Ja du - om du vill lära dig e-handel, är det inte ganska rimligt att köpa den utbildningen av någon som bevisligen tjänat hisnande mängder miljoner kronor på sitt yrke?

Varför vill ingen lyfta framgångsresorna? Varför vill ingen svara på varför många av de bolag som postats här i tråden, som varit igång i 1 år + som enligt tracking-verktyg på Shopify butiker omsätter 30-100k per dag, med konverteringsgrader på 5-10%? Varför vill ingen diskutera faktumet att ehandel se skrev en artikel om en av Samuels elever som omsatt 8msek - LÖNSAMT första året? Det är fruktansvärt imponerande.

Jag köper inte heller dina resonemang om "löften om framgång" eftersom det inte stämmer. Samuel har inga garantier (till skillnad från resterande gurus) - alls och är väldigt tydlig med att det krävs hårt arbete, dedikation och att det inte är för alla. Han visar ständigt upp sin egna resa där han beskriver hur han flyttade in i en kontorslokal och arbetade 100+ timmars veckor för att få de resultat som han fick.

Att Samuel marknadsför sin utbildning som han så uppenbart står starkt bakom med positiva exempel, success stories och content som passar för hans målgrupp - aka blivande entreprenörer som vill ha ett bättre liv, en bättre livsstil, frihet m.m, är ju inte heller konstigt. Det gör -precis varenda kommersiellt företag i världen. Apples telefoner har enligt forum blivit långsamma alldeles för snabbt. Det konspireras om att det är meningen - så att man köper en ny telefon snabbare. Eller att Head and Shoulders ibland ger motsatt effekt och istället för att motverka mjäll, skapar mjäll. Eller att hårvårdsvarumärken med produkter mot tunt hår, som i marknadsföringen visar upp exempel på hur någon har gått från tunt till tjockt hår i själva verket inte fungerar för allihopa. Skall dessa företag och varumärken lyfta detta i sina marknadsföringskampanjer?

Självklart marknadsför inte Samuel de som misslyckats med sin utbildning. Det är inte så svårt för någon att lista ut att det sker misslyckanden - och många, med tanke på mängden elever. Det är en utbildning inom att driva egen firma, inte ett plug-and-play affärssystem. Att driva firma som jag tidigare nämnt är oerhört få som lyckas med, statistiskt.

Faktumen är;

- Samuel är själv väldigt framgångsrik inom e-handel. Precis som du tar en lektion i boxning av en duktig boxare, så köper du en utbildning av en meriterad e-handlare, om du vill syssla med e-handel.
- Det finns många exempel (bara av de få som diskuterats här i tråden) som bevisar affärsmodellen gott och väl.

Avvecklingar säger INGENTING. Företagande är upp till handhavande. Likadant som det är helt orimligt att beskylla Samuel för en avveckling, är det lika fel att ge Samuel all kredd för någons framgång. Att driva bolag är väldigt, väldigt självständigt och en online-kurs för några tusenlappar förändrar inte detta.

Det här är sunt förnuft och det gör det uppenbart att det är ett personligt agg mot Samuel, som råder.
Det finns ingen formulering i artikeln som säger att de är lönsamma eller att de har gått med vinst. Inga siffror, inga citat, inget påstående om att det finns överskott efter kostnader. Alla som påstår motsatsen hittar helt enkelt på eller tolkar in saker som inte står där.
__________________
Senast redigerad av Ella.katt 2025-04-01 kl. 02:05.
Citera
2025-04-01, 11:44
  #194
Medlem
Om Samuel är aktiv i tråden (säger inte att han är det) hade det inte varit bättre att bara lägga korten på borden?

Tänk att en person från X -com gruppen är så sjukt insatt i allt från bokslut från ANDRA elever, och har en nästan läskig besatthet med Samuel och hans goda gärningar så fort någon kritiserar. Sen påstår personen att denne vill skicka pm med ett körkort som skall visa stt denne absolut inte är Samuel

Eftersom saraloppan är så sjukt insatt och kunnig, och vet precis vad som behöver göras samt hyllar Samuel till skyarna, borde inte denne vara mångmiljonär vid det här laget?

Hade Samuels kursupplägg fungerat på det sätt han marknadsför hade han inte ens behövt sälja kurser själv, han hade nog varit bland de rikaste i Sverige då det är så lätt att tjäna 1 miljon i månaden på bara ett bolag. Sen verkar Samuel använda tjäna och omsätta som synonymer, men det är väl del av hans ragebait-marknadsföring
Citera
2025-04-01, 11:47
  #195
Medlem
Ambityps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av saraloppan30
Jodå - i artikeln nämns det att bolaget är lönsamt trots sitt fokus på tillväxt, redan under första året. Galet imponerande. Vi kan ju dra paralleller med Kitchentimes resultat under tillväxtfasen.

Det finns hur många "bevis" som helst och elever som lyckas hela tiden. Problemet är att du saknar affärsmässig kunskap. Du verkar tro att det är görbart att omsätta massor av miljoner och samtidigt hålla bolaget vid liv, om bolaget går back. Du har kanske en kredit på 30 dagar från svenska leverantörer - som bäst, med de snäva startkapital som dessa bolag har så är det över för dig på max 1-2 månader om du inte gör vinst. Kockens har ju samtidigt finansierat och byggt ett stort lager som går att se på Samuels videos, på flera hundra kvm. Det är inte heller gratis.

Det finns otaliga exempel likt Kockens. Ta Zoofabriken som flitigt talar inför gruppen om hur de inte ens hade råd med ett AB utan började som enskild firma. Det är snart ett år sedan och många miljoner omsatta, sedan de startade.

"Många" är ännu en grundlös kommentar. Det är inte många som lagt ner. Och skulle det vara 8/10 som lägger ner, dvs cirka 800st, så är resultaten fortfarande bättre än medianen i Sverige. Nu är det kanske 1/10 eller 2/10 som lägger ner. Egenföretagande är inte för alla.

Jag har aldrig skådat eller kunnat föreställa mig att en utbildning inom en affärsmodell skulle kunna generera så (sjuka) resultat som den har gjort, för så många. Det är häpnadsväckande. Som sagt, bara förra veckan dök det upp två nya elever, en 18 år och en 20 år som tar ut heltidslöner från sina bolag efter ett par månader och som noggrant demonstrerar sin kalkyl, visar upp sina vinster och resultat för resterande medlemmar. Hur är det inte inspirerande?

Bara en liten utmanande fråga till dig angående e-handel, vinstresultat m.m - om du kollar över de största e-handelsbolagen i Sverige, utgå gärna från en topp 100 lista, vad är det för vinstmarginaler på resultat? Hur många backar? Hur många går +-0. Lyckas du hitta något bolag med en vinstmarginal på över 10%? Det är konkurrenskraftigt, tuffa marginaler och det stora värdet i bolagen ligger i marknadsandelarna, kunddatabasen och good-will värdet. Aktievärdet på bolagen är väldigt förmånliga. Jag tror inte att du likt några andra i tråden riktigt förstår sig på det här. Att Samuel trots detta har elever med 20% nettovinst gör det hela ännu mer makalöst, med den höga omsättningen och tillväxttakten.

Ännu en gång, så är det osund argumentation. Du försöker argumentera för att en kille som lever som Samuel gör och gjort i så många år, efter sina 2/2 fullträffar, med sitt track-record, inte har kunskap som är värt 6000:- inom sitt gebit. Typ som att ett tennisproffs inte kan bli tränare inom tennis.

Jag förstår vart dina ifrågasättningar kommer ifrån och det är ju den ibland förskönade verkligheten som jag tidigare medgivit att Samuel har om egenföretagande på sina sociala medier. Samtidigt måste man ju förstå att han marknadsför sin utbildning och sitt yrke som han lär ut och måste ju göra det sett från potentialen och möjligheterna, snarare än nackdelarna. Det finns inget företag inom någon bransch som agerar annorlunda.

Nä du. Står inget om att det är lönsamt. De säger att de siktar på lönsamhet:

Citat:

"Är er verksamhet lönsam i dagsläget?

Vi har gjort stora investeringar i butiken vilket innebär att kostnaderna kommer att vara höga i starten. Dock räknar vi med en vinstmarginal på cirka 5-7 procent, tack vare den höga tillväxten."

Men snart är du uppe i 50 poster och då kan du PMa mig lite bokslut så kan jag kanske bilda mig en egen uppfattning om lönsamhet.
Citera
2025-04-01, 16:22
  #196
Medlem
OJ!
Jag är borta i 24h och tråden har fyllts med massor av roliga meddelanden från Saraloppan. Var är Seastar1234 undrar jag? Hen hade ju också mycket inside info om Samuels kurs.

Kul att se att ni är aktiva och kul att se att Saraloppan ihärdigt försöker försvara Samuels kurs.

Till er alla som funderar på att betala för kursen så har jag en sak att säga:
Gör det INTE. Det är inte värt det. De flesta konkar efter ett tag. Det är en modell som inte är hållbar i längden.
Se bara på Samuels "lyckade" bolag. De går upp som en sol, och ned som en pannkaka. Om man har tur kan man sälja på toppen. Men då ska man ha tur.
Citera
2025-04-01, 16:53
  #197
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Beebopknopp
OJ!
Jag är borta i 24h och tråden har fyllts med massor av roliga meddelanden från Saraloppan. Var är Seastar1234 undrar jag? Hen hade ju också mycket inside info om Samuels kurs.

Kul att se att ni är aktiva och kul att se att Saraloppan ihärdigt försöker försvara Samuels kurs.

Till er alla som funderar på att betala för kursen så har jag en sak att säga:
Gör det INTE. Det är inte värt det. De flesta konkar efter ett tag. Det är en modell som inte är hållbar i längden.
Se bara på Samuels "lyckade" bolag. De går upp som en sol, och ned som en pannkaka. Om man har tur kan man sälja på toppen. Men då ska man ha tur.
Hej Beep,
Det är inte särskilt svårt med tanke på resultaten hos merparten av bolagen - att försvara Samuels kurs. Det är däremot ganska logiskt. Vore väldigt konstigt om en multimiljonär i dollar som har blivit det genom e-handel inte skulle erbjuda kunskap som är värt 6tsek inom just e-handel.

Till alla som läser den här tråden - kolla gärna igenom diskussionerna som varit så listar ni ut snabbt att Beep är en ung grabb som är oerhört avundsjuk på Samuel och hans livsstil. Det finns ingen styrka i den argumentation Beep lägger fram i sina inlägg. Bara nu senast påstår Beep att de flesta konkar efter ett tag och att Samuels bolag går dåligt, när verkligheten är helt annan.

- 4st bolag har pekats ut som konkade av över 1000 medlemmar. Beep formulerar det som "de flesta". Man driver bolag. Ska vi hålla det statistiskt korrekt så skall 9/10 nyetablerade bolag konka eller avveckla under första året. Samuels statistik är oerhört, oerhört bra. Antagligen på grund av hans fantastiska expertis inom e-handel.

- Samuel har byggt två st bolag. Det ena omsatte 67 miljoner under det första bokslutet och såldes för en värdering på 75 miljoner kronor. Samuel blev alltså oerhört förmögen på mindre än ett år. Beep anser att det är "tur". Där har ni nivån på hans argumentation.

Hans andra bolag hade den bästa lönsamheten i hela hans bransch, där han tävlade med stora aktörer så som Jollyroom och Babyworld samtidigt som han växte mest procentuellt av ALLA e-handelsbolag i Sverige samma år. Samma år anställde han flertal personal och etablerade en stor butik i ett köpcentrum. Tänk att killen är under 25 år här. Beep har inte tillräckligt mycket affärsmässig kunskap och tror att bolags prestationer utgår från kundomdömen när Samuels elever har bättre omdömen som jättar så som Elgiganten, Zalando och även mindre bolag men ändå framträdande bolag som Bonti.

- Beep tror att bolag som har haft startkapital på mellan 10-50tsek och omsätter miljontals kronor, ofta i månaden, skulle kunna överleva i mer än 1 månad om de inte var lönsamma. Beep förstår inte att ett bolag går under, i stort sett direkt, möjligtvis 4-8 veckor efter att de förbrukat det egna kapitalet i minusresultat, om inte mer pengar sätts in. Många av dessa elever är mellan 18-22 år och har ibland t.o.m startat med enskild firma.

Det tillkommer nya stjärnelever varje vecka. Bara senaste veckan lades det upp ett inlägg till gruppen från en kille som tidigare varit anonym som omsatt 300tsek senaste veckan med en bra lönsamhet. Han har även tagit ut lön from månad 2 när medianet för att ta ut en lön från ett nyetablerat bolag är 17 månader. Han har varit igång nu i cirka 5 månader och flyger.

Det kom ett annat inlägg från en kille som haft mycket fokus på lönsamhet före omsättning som har haft en nettomarginal på cirka 25%. Tar ut lön och så vidare också. Han beskriver hur hans liv har förändrats - för alltid.

För att inte nämna Kockens som förtjänade en artikel på e-handel.se, Zoofabriken, Hundsortimentet och alla andra bolag som varit igång i mer än ett år - och som lever på sina framgångsrika bolag. Det är extremt inspirerande.

Mitt tips är; hör av er direkt till Samuel så är han säkerligen villig att ge ut kontaktuppgifter till en massor av hans elever och referenser. Han bedriver ju trots allt Sveriges mest framgångsrika e-handelsutbildning. T.o.m de få som misslyckats har öppet beskrivit hur mycket de har lärt sig, att det är deras egna misstag som står i grund till deras misslyckanden och att dem kommer tillbaka starkare. För alla kan ju inte lyckas, det vore orealistiskt.

Tack Samuel, om du läser denna tråd, för din fantastiska utbildning, din affärsmodell och ditt ständiga engagemang. Helt sjukt vad du har lyckats med under dina få år som vuxen. Och att du valt att dela med dig - gör det ännu mer fantastiskt.
Citera
2025-04-01, 17:10
  #198
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av saraloppan30
"Många" är ännu en grundlös kommentar. Det är inte många som lagt ner. Och skulle det vara 8/10 som lägger ner, dvs cirka 800st, så är resultaten fortfarande bättre än medianen i Sverige. Nu är det kanske 1/10 eller 2/10 som lägger ner. Egenföretagande är inte för alla.
Hur vet du att det är 1/10 eller 2/10 som lägger ner, när inte ens Samuel själv har koll på hur många det faktiskt går bra för? Han har ju själv sagt att han inte vet, och ni i teamet blir ju själva “förvånade” när det helt plötsligt dyker upp någon okänd person som omsatt X kr på 7 dagar. Så hur kan du sitta och slänga dig med siffror utan någon som helst grund? Det finns ingen transparens, inga bevis, inga faktiska bokslut, bara anekdoter och skärmdumpar på omsättning
Citera
2025-04-01, 17:14
  #199
Medlem
Seriöst, ni alla är totalt efterblivna. Här kan ni se vad han fick för sitt Tengo bolag eftersom dom tog in vinsten i deras Holding https://www.allabolag.se/foretag/pat.../2KI1VJ7I5YHR6

Ni kan även se hur mycket pengar han omsätter på kurser och utbildningar i det bolaget innan han flytta in den delen i detta bolag
https://www.allabolag.se/foretag/wle.../2KICRSFI5YFIB

Patetiskt att tro att han gjort tiotals miljoner på ett företag som var nära konkurs när han sålde det till wesports. Jag har träffat ägarna av wesports flera gånger i olika sammanhang och inget av det ni skriver i tråden stämmer för fem öre. Lita på de publika siffrorna på allabolag.se och inte på ett barn med leasad sportbil som försöker lura andra barn på internet.


Verkar inte leva så fett, taxering https://del.ad/v/d598e947fc711084

Man tjänar bättre på random fabrik.
__________________
Senast redigerad av Cision 2025-04-01 kl. 17:27. Anledning: Lägger in bild
Citera
2025-04-01, 18:08
  #200
Medlem
Ambityps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av saraloppan30
- 4st bolag har pekats ut som konkade av över 1000 medlemmar. Beep formulerar det som "de flesta". Man driver bolag. Ska vi hålla det statistiskt korrekt så skall 9/10 nyetablerade bolag konka eller avveckla under första året. Samuels statistik är oerhört, oerhört bra. Antagligen på grund av hans fantastiska expertis inom e-handel.

Jo fyra bolag av 1000, absolut. men det är ändå bolag som går att kolla upp på alla bolag. Det är fakta. så fram med lite "hard core evidence" nu. vilka bolag är det som går plus? nämn något konkret som går att kolla upp! Så fyra konkreta bolag är mer än 996 imaginära!

Väntar fortfarande på PM med konkreta bokslut om du inte vill dela publikt.

hepp!
Citera
2025-04-01, 19:51
  #201
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cision
Seriöst, ni alla är totalt efterblivna. Här kan ni se vad han fick för sitt Tengo bolag eftersom dom tog in vinsten i deras Holding https://www.allabolag.se/foretag/pat.../2KI1VJ7I5YHR6

Ni kan även se hur mycket pengar han omsätter på kurser och utbildningar i det bolaget innan han flytta in den delen i detta bolag
https://www.allabolag.se/foretag/wle.../2KICRSFI5YFIB

Patetiskt att tro att han gjort tiotals miljoner på ett företag som var nära konkurs när han sålde det till wesports. Jag har träffat ägarna av wesports flera gånger i olika sammanhang och inget av det ni skriver i tråden stämmer för fem öre. Lita på de publika siffrorna på allabolag.se och inte på ett barn med leasad sportbil som försöker lura andra barn på internet.


Verkar inte leva så fett, taxering https://del.ad/v/d598e947fc711084

Man tjänar bättre på random fabrik.

Du har helt rätt.

Jag har också hört att han försökt att panik-sälja kidsonestore förra året pga nära konkurs.
Citera
2025-04-01, 21:27
  #202
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av saraloppan30
Hej Beep,
Det är inte särskilt svårt med tanke på resultaten hos merparten av bolagen - att försvara Samuels kurs. Det är däremot ganska logiskt. Vore väldigt konstigt om en multimiljonär i dollar som har blivit det genom e-handel inte skulle erbjuda kunskap som är värt 6tsek inom just e-handel.

Till alla som läser den här tråden - kolla gärna igenom diskussionerna som varit så listar ni ut snabbt att Beep är en ung grabb som är oerhört avundsjuk på Samuel och hans livsstil. Det finns ingen styrka i den argumentation Beep lägger fram i sina inlägg. Bara nu senast påstår Beep att de flesta konkar efter ett tag och att Samuels bolag går dåligt, när verkligheten är helt annan.

- 4st bolag har pekats ut som konkade av över 1000 medlemmar. Beep formulerar det som "de flesta". Man driver bolag. Ska vi hålla det statistiskt korrekt så skall 9/10 nyetablerade bolag konka eller avveckla under första året. Samuels statistik är oerhört, oerhört bra. Antagligen på grund av hans fantastiska expertis inom e-handel.

- Samuel har byggt två st bolag. Det ena omsatte 67 miljoner under det första bokslutet och såldes för en värdering på 75 miljoner kronor. Samuel blev alltså oerhört förmögen på mindre än ett år. Beep anser att det är "tur". Där har ni nivån på hans argumentation.

Hans andra bolag hade den bästa lönsamheten i hela hans bransch, där han tävlade med stora aktörer så som Jollyroom och Babyworld samtidigt som han växte mest procentuellt av ALLA e-handelsbolag i Sverige samma år. Samma år anställde han flertal personal och etablerade en stor butik i ett köpcentrum. Tänk att killen är under 25 år här. Beep har inte tillräckligt mycket affärsmässig kunskap och tror att bolags prestationer utgår från kundomdömen när Samuels elever har bättre omdömen som jättar så som Elgiganten, Zalando och även mindre bolag men ändå framträdande bolag som Bonti.

- Beep tror att bolag som har haft startkapital på mellan 10-50tsek och omsätter miljontals kronor, ofta i månaden, skulle kunna överleva i mer än 1 månad om de inte var lönsamma. Beep förstår inte att ett bolag går under, i stort sett direkt, möjligtvis 4-8 veckor efter att de förbrukat det egna kapitalet i minusresultat, om inte mer pengar sätts in. Många av dessa elever är mellan 18-22 år och har ibland t.o.m startat med enskild firma.

Det tillkommer nya stjärnelever varje vecka. Bara senaste veckan lades det upp ett inlägg till gruppen från en kille som tidigare varit anonym som omsatt 300tsek senaste veckan med en bra lönsamhet. Han har även tagit ut lön from månad 2 när medianet för att ta ut en lön från ett nyetablerat bolag är 17 månader. Han har varit igång nu i cirka 5 månader och flyger.

Det kom ett annat inlägg från en kille som haft mycket fokus på lönsamhet före omsättning som har haft en nettomarginal på cirka 25%. Tar ut lön och så vidare också. Han beskriver hur hans liv har förändrats - för alltid.

För att inte nämna Kockens som förtjänade en artikel på e-handel.se, Zoofabriken, Hundsortimentet och alla andra bolag som varit igång i mer än ett år - och som lever på sina framgångsrika bolag. Det är extremt inspirerande.

Mitt tips är; hör av er direkt till Samuel så är han säkerligen villig att ge ut kontaktuppgifter till en massor av hans elever och referenser. Han bedriver ju trots allt Sveriges mest framgångsrika e-handelsutbildning. T.o.m de få som misslyckats har öppet beskrivit hur mycket de har lärt sig, att det är deras egna misstag som står i grund till deras misslyckanden och att dem kommer tillbaka starkare. För alla kan ju inte lyckas, det vore orealistiskt.

Tack Samuel, om du läser denna tråd, för din fantastiska utbildning, din affärsmodell och ditt ständiga engagemang. Helt sjukt vad du har lyckats med under dina få år som vuxen. Och att du valt att dela med dig - gör det ännu mer fantastiskt.

Alla Samuels egna bolag har ju varit vid randen av konkurs. Nu lyckades han sälja Tengo i rättan tid. Hade inte han gjort det hade det ju konkat.
Samma sak gäller Kidsonestore.

Varför ska en sådan person lära ut något? En modell som uppenbarligen leder till konkurser.
Det ser man återigen hos hans "stjärnelever". Konkurs efter konkurs.

Vissa som går kursen har väl tur eller tillräckligt innanför pannbenet att inte lyssna så mycket på Samuel. De upptäcker väl att kursen är skit och gör sin egen grej. Då har de större chans att lyckas.
Men Samuel tar fortfarande credit för deras framgångar.
Citera
2025-04-01, 21:36
  #203
Medlem
Sen kommer även den sämsta av kurser alltid få någon att lyckas i nåt mån, varför? Jo för personen fick driv att SJÄLV göra nåt åt sin situation.

Folk har ju för fan lyckats starta företag och förbättrat sina liv efter att ha gått med i Andrew Tates kurs, för att de väckte ett driv inom sig.

Ärligt talat, riktigt rika människor skulle inte lägga sin tid på att sälja kurser genom att köra runt i lambo och visa upp rolex på tiktok, det finns en hel drös andra gurus främst från USA med liknande upplägg som Samuel.
Citera
2025-04-01, 21:38
  #204
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Beebopknopp
Alla Samuels egna bolag har ju varit vid randen av konkurs. Nu lyckades han sälja Tengo i rättan tid. Hade inte han gjort det hade det ju konkat.
Samma sak gäller Kidsonestore.

Varför ska en sådan person lära ut något? En modell som uppenbarligen leder till konkurser.
Det ser man återigen hos hans "stjärnelever". Konkurs efter konkurs.

Vissa som går kursen har väl tur eller tillräckligt innanför pannbenet att inte lyssna så mycket på Samuel. De upptäcker väl att kursen är skit och gör sin egen grej. Då har de större chans att lyckas.
Men Samuel tar fortfarande credit för deras framgångar.
Nu är du återigen arg och förbannad på Samuels TikTok och på hans livsstil. Tråkigt. Det blir inte bättre av att sitta på Flashback och sprida desinformation. Gör någonting åt saken - börja jobba!

Faktumen vi har;

- Tengo såldes och blev en framgångsresa. Allt vi har är någon anonym Flashbackare som hävdar att bolaget inte gick bra. Stark källa, va? Det går att hitta värderingen i WeSports bokslut som vi har haft uppe i tråden tidigare.

- Kidsonestore gjorde ett fantastiskt år - bäst EBIT i sin bransch. Företaget har funnits i tre år nu. Du har i över ett år talat om hur dåligt det går, men ändå är bolaget kvar. Du som anonym på ett internetforum har skrivit att Samuel har försökt panik-sälja bolaget. Ännu en gång, stark källa? Eller? Du förstår dig inte på företagsresultat eller e-handel. Det är därför du sitter här.

Samuels elever hyllar hans kurs över allt annat. Trots allt har deras liv förändrats som följd av utbildningen. Men det är inte så konstigt att lista ut med tanke på Samuels egna liv och track-record. Den svenska jantelagen kommer dessvärre att kalla det "tur", speciellt på Flashback. Testa att skriv till de få som misslyckats och marknadsförs på Samuels kanaler och dem kommer att säga samma sak. Du nämnde själv Tobias och Bill som exempel. Du kan ju också ringa någon av de många andra framgångssagorna som bildats efter Samuels utbildning och som 1 år senare står oerhört starkt. Eller några av de nya som dyker upp, många varje vecka.

Det är så överväldigande många som lyckas och när vi diskuterat dessa sajter, så hittar du på något annat. Precis som du gjort med Kidsonestore. Där började du redan för över ett år sedan. "Lär gå utför snart.". "Dåliga omdömen!!!". Och i det fall du inte har något mer argument, då skriver du att dessa elever som lyckas "inte lyssnat på Samuel.".

Det är ett skämt och du vet det. Du vet själv att du sitter på det här forumet för att sprida desinformation. Det är beundransvärt hur mycket tid och energi du lägger på Samuel. Det måste verkligen svida.

Testa att fråga dig själv vart någonstans man bättre kan lära sig e-handel än av någon med meriterna som Samuel har. Kanske genom Flashback?
__________________
Senast redigerad av saraloppan30 2025-04-01 kl. 21:41.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in