Citat:
Ursprungligen postat av
JordenIsPlatt
Innan patriarkatet fanns vad menar du? Ännu en gång så har du en komplett intellektuell hårdsmälta här. Desto primitivare människan har varit desto farligare har det varit för kvinnor, fattar du verkligen inte ens det? Är du så korkad att du tror att desto närmare vi kommer neanderthalare desto bättre blir det för kvinnor?

Du är verkligen absurt simpel, din förståelse av vår historia är barnlik.
Det har aldrig funnits ett djur så absurt överlägset som män på denna jorden. Kvinnor däremot är ju chanslösa mot både björn och varg IDAG, du förstår det va? Att om män dör så tar naturen över världen inom 10 år igen? Eftersom kvinnor har skapat noll civilisationer i mänsklighetens historia. Du lever i en fantasi som är så långt ifrån verkligheten att det är skrattretande.
Patriarkatet har alltid varit och kommer alltid att vara kvinnors bästa vän. Djungels lag vore en komplett katastrof för 999 av 1000 kvinnor. Du kanske ska läsa på lite om hur det går för kvinnor i samhällen där mer eller mindre alla män är döda? WW2 och efterkrigstiden i Tyskland tex? 15 våldtäkter om dagen för alla överlevande kvinnor när dom "allierade" stegade in tex? Kongo efter inbördeskriget? Rwanda efter tutsierna?
Nej din fjant...du har gott om antropologer m.m. av expertis inom dessa saker som har konstaterat att man högst troligt levde i relativt jämställda grupperingar innan jordbrukets ankomst. Var iom jordbruket som människan började bilda större civilisationer och var först där som vi även blev patriarkala.
Detta kan man se genetiskt, om ex kivnnor eller män lämnar sina hemmagrupper för att söka partners utanför..hur gravar är placerade, hur samlar & jägare lever i nutid etc.
Och lille plutt människan är patetiskt hjälplös i sig självt kontra nästan vilket annat däggdjur som helst.
För att överleva måste vi skaffa andras pälsar...vi måste skaffa externa vapen för vi har inte några egna...våra klor, tänder, hud, käkar, hörsel, ögon, luktsinne är kassa jämfört med de flesta andra arters...
Hela vår kraft ligger i våra skallar...och dessa skallar är lika mellan män och kvinnor.
Och ingen ensam man utan vapen, klarar av en attack av en björn eller en flock vargar.
Och samma vapen som en man kan använda mot dito...björn varg etc kan alltså även kvinnor använda din idiot.
Och hur gick det för de där männen??? i det där samhället där alltså "alla män var döda"?
haha du fattar int ens själv när du resonerar helt jäkla pantat.
Kvinnor har överlevt krig i betydligt högre grad än vad män överlevt krig. Just därför som betydlgit mer av historiens kivnnor har fört sina gener vidare än män. Så? vilket kön klarade sig bäst tycker du?
Vidare...alla de krig du idag känner till har varit i just patriarkala samhällen. så de våldtäkjter du pratar om berodde just på patriarkat...så tjena! nej patriarkat är altlås inte alls "kivnnors bästa vän".
Seriöst...hur blåst får man lov vara?