2009-10-18, 16:11
  #1693
Medlem
CConspiracys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ajajaj
I den här tråden kan vi lista argumenten för varför man ska rösta på Sverigedemokraterna. Jag presenterar några viktiga argument här nedan, bidra gärna med fler.


Om Du vill Sverige och det svenska samhällets bästa så bör Du fundera på om det inte är Sverigedemokraterna Du ska rösta på.


Sverigedemokraterna är ett parti som vill behålla det goda Sverige, det Sverige som dom flesta vuxit upp i. Ett tryggt samhälle där Du inte behöver vara rädd när du går hem på kvällen, ett Sverige som är tryggt och harmoniskt. Ett Sverige som präglas av svenska värderingar och normer, inte muslimska värderingar eller någon annan kulturs normer och värderingar heller för den delen.



Varför Du ska rösta på Sverigedemokraterna:


1. Invandringspolitiken.
Invandringspolitiken har skötts på ett katastrofalt sätt de senaste årtiondena, det har massimporterats människor från främmande länder som har totalt annorlunda normer och värderingar än våra svenska. Invandringen kostar fullkomliga fantasisummor, som Du och jag är med och betalar!

Det har nämts lite olika siffror men en rimlig uppskattning ligger någonstans mellan 40-270 miljarder kronor årligen. Samtidigt har Sverige en ENORM stadsskuld! Samtidigt får många pensionärer inte den hjälp de borde få på sin ålders höst. Samtidigt är massor av ungdomar arbetslösa.

Frågan är om Du verkligen vill att Dina pengar ska gå till en utopisk massinvandringspolitik med extremt stora baksidor? Eller om pengarna kanske kan användas på ett vettigare sätt för alla medborgares bästa? Valet är Ditt, det är Du som måste ta ställning till vad Du vill att Dina skattepengar skall gå till och det enda sättet Du kan påverka det genom är att rösta på ett parti som Du tycker har en sund syn på den saken. Sverigedemokraterna har som jag ser det en mycket sund syn på sakfrågan kring massinvandringens enorma kostnader. Fördelarna uppväger inte på långa vägar nackdelarna med massinvandringen och det mångkulturella samhället.


2. Det mångkulturella samhällets stora problem med kriminalitet.
I och med att vi har tagit hit och fortsätter ta hit så enormt mycket människor från Afrika, mellanöstern mm. Så har vi också fått de stora baksidor som "det mångkulturella samhället" bär med sig! Vi har fått den mångkulturella kriminaliteten i vårt samhälle!

Den hade vi inte tidigare då vi var en mer homogen nation bara för något årtionde sedan.

Vi har tagit hit alldeles för mycket människor på alldeles för kort tid, från främmande länder som är totalt annorlunda från oss själva. Dessa faktorer har skapat väldigt stora problem! Då många av dessa människor har oerhört svårt att anpassa sig till det svenska samhället och förblir därför i utanförskap, något som är en bidragande orsak till den höga nivån av brottslighet bland invandrare!

Vi får också helt nya "mångkulturella inslag" i brottsligheten, sådant som inte existerade tidigare i Sverige, såsom "bötning", "gruppvåldtäkter", "hedersmord" och dylik skit!

Ett annat inslag som kanske inte är "direkt olagligt" men ändå är väldigt obehagligt och fel är det faktum att unga svenska tjejer nuförtiden var och varranan dag får hör att de är "horor" eller "svennehoror", från företrädesvis invandrare från muslimska länder, mellanöstern och Afrika. Sådana grova och oförskämda tillmälen förekom knappt alls för bara ett par decennier sedan innan dessa människor kom till Sverige. Idag används dessa grova förolämpningar dagligen mot unga svenska tjejer.

Våldet och brottsligheten kommer fortsätta att öka i och med att inget av de etablerade partierna i riksdagen är intresserade av att göra något åt massinvandringen, utan nöjer sig med att låta det rulla på som de har gjort nu i många år!

Det borgerliga blocket brukar visserligen slå sig lite för bröstet när det kommer till frågan om "kriminalitet", och visst en marginell förbättring kan ske på den punkten om borgarna vinner valet, men på det hela taget så är det en "droppe i havet"! Det är mest tomma ord och retorik, sen blir det små marginella förbättringar.

Sverigedemokraterna däremot, vill ta krafttag mot det grova våldet och annan grov brottslighet och när det kommer till "kriminella invandrare" så vill Sverigedemokraterna utvisa dessa kriminella element efter avtjänat straff!

VARFÖR ska en grovt kriminell invandrare överhuvudtaget få uppehålla sig i Sverige? Det är något som är komplett vansinnigt och FEL! Om Du har samma uppfattning så är det enda alternativet Du i dagsläget kan rösta på Sverigedemokraterna.


3. Svenskhet i fokus.
I alla frågor där "svenskhet" kan ha relevans ska svenskheten få ökat fokus, svensk kultur, identitet och historia. Exempelvis mer svensk historia i skolorna. Det är viktigt att känna sitt lands kultur och historia och vara stolt över den. Och på den punkten har vi alldeles för lite av den varan i Sverige! Rotlöshet, historielöshet i kombination med mångkultur är en fenomenal mix för att skapa "våld", "kriminalitet" och "mängder med problem"! Det är inte något Sverigedemokraterna vill ha. Sverigedemokraterna vill bevara den svenska identieten och kulturen, det är mycket viktigt för att skapa ett bra land och samhälle att leva i.


4. Framtiden - Vilket Sverige vill Du ha i framtiden?
Om vi inte gör något åt den skenande massinvandringspolitiken snarast möjligt! Kommer det inte finnas något Sverige i framtiden!

Det kommer på kartan finnas ett land som heter Sverige, men det är också allt. Sverige kommer då vara ett land där ingen av idag skulle känna igen sig!

Enligt en bok (som jag tyvärr glömt bort titeln på) så har det gjorts beräkningar som visar att om massinvandringspolitiken fortsätter som den gör idag kommer Du som svensk vara i minoritet år 2056! Kanske det inte spelar Dig personligen en avgörande roll då Du vid det laget är ganska så gammal, men frågan är om det är det land Du vill efterlämna till Dina barn?

Ett land där svensken är i minoritet i sitt eget land, ett land som präglas av våld, kaos och motsättningar mellan olika etnisiter! Ett land där Islam vuxit sig oerhört mycket starkare än idag, ett land som står många steg närmare att när som helst bli en "islamskt stat". Särskilt kvinnor kommer bli de stora förlorarna i en sådan framtid, när islamska värderingar i allt högre grad börjar kuva även svenska kvinnor.

Frågan är om det är så Du vill att Sverige ska se ut? Om det är så Du vill att Dina barn och barnbarn ska ha det?

Om Du inte vill ha det på det viset är det enbart Sverigedemokraterna Du kan rösta på, inget av de etablerade riksdagspartierna är som sagt intresserade av att byta spår, utan vill fortsätta på den inslagna banan med ovan givna framtida scenario som följd!


5. Den ekonomiska politiken.
Sverigedemokraterna är ett mittenparti, det är viktigt att komma ihåg. Det finns många felaktiga påståenden, om att Sverigedemokraterna skulle vara "högerextrema" eller Sverigedemokraterna skulle vara "Socialdemokratiska" etc. Min personliga bedömning är att dom står strax till höger om Socialdemokraterna vad gäller den ekonomiska politiken. Sverigedemokraterna är öppna för samarbete med alla partier vid en riksdagsplats. Vad gäller "sociala trygghetssystem" som A-kassa och sådant så är det inget som Sverigedemokraterna vill kraftigt försämra, vilket brukar vara fallet när man talar "högerpolitik". Sverigedemokraterna är även för en mindre skattesänkning, denna kan man finansiera och ändå bibehålla en hög standard på sociala skyddsnät, genom att överföra de många miljarderna som går rakt ned i vasken (massinvandringen) och istället använda delar av dessa miljarder till en skattesänkning. Det gynnar alla, det ger folket en ökad köpkraft och det stimulerar den svenska ekonomin och ger i slutändan fler arbetstillfällen. Jag är inte så insatt i den ekonomiska politiken, men som sagt vet man att dom är ett mittenparti så har man nog också ett hum om ungefär vart dom står i ekonomiska frågor.


6. EU.
Sverigedemokraterna motsätter sig "överstatlighet" inom EU, dvs att EU skall diktera vad vi i Sverige ska göra och inte. Sverigedemokraterna är för samarbete mellan europeiska länder och länder i vårt närområde, men vill inte se ett överstatligt EU, Sverige skall vara en suverän stat.



Det var några viktiga argument, bidra som sagt gärna med fler Ni som har vettiga förslag.


PS. Jag vill också passa på att poängtera att jag inte har någon som helst koppling till Sverigedemokraterna och att ovan givna argument är min egen uppfattning om vad Sverigedemokraterna står för.


Bra jobbat, min syn förändrades nyss.
Citera
2009-10-18, 17:20
  #1694
Medlem
nedboys avatar
Trevlig tillställning!

Ja, vad det var drag i tillställningen då! Någon brun skjorta tog jag aldrig på mig. Sammanhållningen var stenhård. Hatet knyter band. Det är inte många SD sympatisörer som har ett uns av aning om SD's politik i stort märkte jag.

Det som gäller är ut med invandrarna och förbjud Islam.

Det gör att rasistdemokraterna är farliga enligt mig. (eller som jag brukar uttrycka mig "nasse-rasse-trassel")

Så gott folk, rösta inte på denna razze gruppering som kallar sig Sverigedemokraterna. De är farliga och vill bara ont. De lever på hat.
Att hata vissa utsedda människogrupper avgörande av deras hudfärg eller livstro visar på deras ytliga och låginteligenta nivå.
Jag lovar er att det är inte dessa personer som ni vill ha i beslutsfattande stolar.
Citera
2009-10-18, 17:25
  #1695
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av nedboy
Ja, vad det var drag i tillställningen då! Någon brun skjorta tog jag aldrig på mig. Sammanhållningen var stenhård. Hatet knyter band. Det är inte många SD sympatisörer som har ett uns av aning om SD's politik i stort märkte jag.

Det som gäller är ut med invandrarna och förbjud Islam.

Det gör att rasistdemokraterna är farliga enligt mig. (eller som jag brukar uttrycka mig "nasse-rasse-trassel")

Så gott folk, rösta inte på denna razze gruppering som kallar sig Sverigedemokraterna. De är farliga och vill bara ont. De lever på hat.
Att hata vissa utsedda människogrupper avgörande av deras hudfärg eller livstro visar på deras ytliga och låginteligenta nivå.
Jag lovar er att det är inte dessa personer som ni vill ha i beslutsfattande stolar.

Bla bla bla. Jag vill ha källor på det negativa du ser i SD's politik.
Länka gärna från SD's partiprogram.

Islam vill jag att det ska förbjudas. Bara dåligt. En kompis till mej blir tvingad att tro på Allha.
Citera
2009-10-18, 17:28
  #1696
Medlem
nedboys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av persson121
Bla bla bla. Jag vill ha källor på det negativa du ser i SD's politik.
Länka gärna från SD's partiprogram.

Islam vill jag att det ska förbjudas. Bara dåligt. En kompis till mej blir tvingad att tro på Allha.

Alla som tvingas att tro på den kristna trons gud gör väl att du borde vilja att kristendomen förbjuds då också antar jag!?
Citera
2009-10-18, 17:29
  #1697
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av nedboy
Alla som tvingas att tro på den kristna trons gud gör väl att du borde vilja att kristendomen förbjuds då också antar jag!?

Stor skillnad mellan kristendommen och islam.
Vi kristna gör vårat eget val.
Citera
2009-10-18, 17:40
  #1698
Medlem
nedboys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av persson121
Stor skillnad mellan kristendommen och islam.
Vi kristna gör vårat eget val.

Har det undgått dig att rätt många människor blir "tvingade" att tro på kristendomens gud?
Okej... jag ger mig. Du får tro vad du vill. Jag orkar inte börja leta källor på det.
I Islam så är du inte heller tvingad till att tro på det. I kristendomen så skall du däremot frukta din gud och på det sättet visa din respekt så som din gud kräver.
Så är det inte i Islam. Det skulle vara roligt att få höra dig berätta vad Islam säger om hur du skall förhålla dig till din "gud". Du som endå vill förbjuda Islam.

på ett sätt så är jag själv nog inne på att det bästa vore att förbjuda alla religioner, det tror jag på. Men sen så inser jag en sak, vem är jag att förbjuda andra människors val av livstro.

Sen säger du att du har en kompis som blir tvingad att tro på Islam. Det är inte Islam som tvingar honom utan det är en idiot.
Citera
2009-10-18, 18:03
  #1699
Medlem
1:aHjälpens avatar
Björn söder blev medlem i Sverigedemokraterna -94. Då huserade partiet många uttalade nazister. Jimmy Åkersson har ett förflutet inom muf. Richard Jomshof har ett förflutet inom muf. Erik Almqvist är "marknadsliberal".

SD är ett extremt toppstyrt parti. Hur fan kan dessa vara trovärdiga när de säger att de vill förbättra för arbetare?
Citera
2009-10-18, 18:28
  #1700
Medlem
jamesbondes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lumpkins
Tja, jag kanske har en bristande förmåga att tänka logiskt, om logiken går ut på att det är skandal att arbetsförmedlingen hjälper invandrare att få jobb. Är det inte lika stor skandal att Norge hjälper dina polare att få jobb?
Skandalen består i att staten subventionerar så att man kan anställa fyra araber/somalier till priset av en svensk.
Norska staten subventionerar inte svenskars löner i Norge.
Sammanfattningsvis kan man väl säga att svensk politik är framgångsrik när det gäller att byta ut den egna befolkningen.
Citera
2009-10-18, 18:47
  #1701
Medlem
L0darens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jimmy Windeskog
Klart det finns, vilka tror du bor i Rosengård tex? Araber i Sverige är grovt överrepsanterade som bidragstagare.

Jag bodde i ett u-land i 7 månader och såg riktig fattigdom.

I mitt begrepp av fattigdom kan ingen här i Sverige vara fattig, eller ens vara i närheten.

Fri tillgång till vård, skola och omsorg. Boende, mat för dagen, kläder, mp3spelare, viss tillgång till statusprylar, tillgång till internet, tv, tidningar, allt detta är våra "fattiga" invandrare och svenskar förunnat.

Vad är då att vara fattig i Sverige? Att man inte har råd med vissa märkeskläder? Att man inte har råd med bil eller att åka utomlands?
Citera
2009-10-19, 12:29
  #1702
Medlem
Eoppoyzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 1:aHjälpen
Björn söder blev medlem i Sverigedemokraterna -94. Då huserade partiet många uttalade nazister. Jimmy Åkersson har ett förflutet inom muf. Richard Jomshof har ett förflutet inom muf. Erik Almqvist är "marknadsliberal".

SD är ett extremt toppstyrt parti. Hur fan kan dessa vara trovärdiga när de säger att de vill förbättra för arbetare?

Söder och Jomshof har varit med i Framstegspartiet. Almqvist i FP och så har jag för mig att han även var med i UV innan dess.
Citera
2009-10-19, 12:37
  #1703
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av L0daren
Jag bodde i ett u-land i 7 månader och såg riktig fattigdom.

I mitt begrepp av fattigdom kan ingen här i Sverige vara fattig, eller ens vara i närheten.

Fri tillgång till vård, skola och omsorg. Boende, mat för dagen, kläder, mp3spelare, viss tillgång till statusprylar, tillgång till internet, tv, tidningar, allt detta är våra "fattiga" invandrare och svenskar förunnat.

Vad är då att vara fattig i Sverige? Att man inte har råd med vissa märkeskläder? Att man inte har råd med bil eller att åka utomlands?

Jojo, men du måste ju se fattigdom i ett svenskt perspektiv. I jämförelse med mörkaste Afrika har ju tom uteliggare i Sverige det rätt bra.
Citera
2009-10-19, 14:20
  #1704
Medlem
nedboys avatar
Jo jo... Nazism, rasism och hets mot folkgrupp.
"Flera ledande jurister som Aftonbladet talat med anser
att debattartikeln gränsar till att vara hets mot folkgrupp."
Vad skall ni kalla dessa ledande jurister? Troll? Vänsteraktivister? De kanske är medlemmar i AFA?

När skall ni inse att det inte går att bortförklara skiten? Är det inte dags att säga, "Visst, vi rasister och nu är vi ärliga med det".
För är det inte så att SD handlar om just, nazism, rasism och hets mot folkgrupp?


Artikeln: http://www.gp.se/nyheter/sverige/inr...-mot-folkgrupp
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in