Vaktbefället verkar klara sig. Läste det sista i artikeln: Ingen beslutsfattare pekas ut som ansvarig i Kriminalvårdens incidentutredning.
Citat:
Ursprungligen postat av
dQw4w9WgXcQ
Sjuksköterskor kontrollerade honom men såg inget avvikande. Han kvicknade till, och det bedömdes att han inte behövde sjukhusvård.
"Den 31 januari aktiverades larmet då han inte var kontaktbar. Sjuksköterskor kontrollerade honom men såg inget avvikande. Han kvicknade till, och det bedömdes att han inte behövde sjukhusvård."
(expressen)
Jag undrar vilken slags undersökning systern gjorde. Är personen inte kontaktbar så kan det vara mycket allvarligt. Då bukhålsinflammtation brukar upptäckas om man gör rätt undersökning. Känna på buken. Typiskt: brädhård buk, väldigt öm vid minsta beröring. Släppömhet: extra smärta när man snabbt släpper handen från buken. Personen ser ofta mycket sjuk ut (blek, kallsvettig).
Andra symtom
Illamående och kräkningar
Feber och frossa - (Kommer lite senare, när infektionen sprider sig.)
Snabb puls och andning - Kroppen försöker kompensera för infektion och smärta.)
Allmänpåverkan - (Personen kan snabbt bli slö, svettig, blek och känna sig mycket sjuk.)
Smärta som förvärras vid rörelse - (Till exempel när man andas djupt, hostar eller försöker röra sig.)
Så jag undrar vad för slags undersökning sjuksystern gjorde.
VB som sitter på det den 1:a feb. Ser att syster inte såg något dagen innan och att den intagne har en historia att simulera. Och nu har KV kommit framt till att ingen beslutsfattare pekas ut som ansvarig i Kriminalvårdens incidentutredning. Jag skulle polisanmäla och JO-anmäla om jag var kvinnan.
Det kan vara så att det var olyckliga omständigheter. I mina ögon beror det delvis på vad sjuksystern gjorde 31:a jan.