Citat:
Ursprungligen postat av
Galejan
Det är inget du kan ta för givet. Dessutom bygger de så kallade ”förlustsiffrorna” helt på ukrainska uppgifter som tas som sanning av Väst, då Väst är fyllda av Pasaakiviska önskedrömmare av din sort.
Att Ukraina håller på att få slut på folk är ingen ”rysslögn” utan en objektiv sanning, oavsett om du gillar den eller ej.
Det är DIN tolkning och det ryska påståendet. Verifierade siffror från Ryssland (dödsrunor) visar på att antalet döda förefaller vara fler än de som Ukraina uppger, eller rättare sagt, vad man kan dra som slutsats från Ukrainas siffror då de inte skiljer på svårt skadade och döda då ingen av dem någonsin kommer utgöra ett hot mot Ukraina igen. Det är avsevärt mycket svårare att få reda på antalet skadade då alla ryska siffror undanhålls i den mån det går, likväl som att Ukraina publicerar sina siffror med några månaders fördröjning avseende egna förluster.
Du har dock rätt i att vi inte vet. Du har också rätt i att Ukraina har brist på soldater i förhållande till vad man kan tycka de borde ha för att slå tillbaka ryssen, men det hänger primärt på två saker:
1. Man saknar utrustning för att utrusta fler soldater på ett sätt som man önskar.
2. Man har en åldersgräns som gör att yngre män inte tas ut till militärtjänst om de inte frivilligt anmäler sig.
Vi får vänta och se, men som förlustsiffrorna ser ut så ser det inte särskilt ljust ut för Ryssland heller fast de har nästan 4 gånger så många män som Ukraina.