Citat:
Ursprungligen postat av
AngryMoo
Kan det være at han og noen 'venner' skulle hente penger for å hvitevaske de, så fant de andre ut at det blir mer å dele om man 'tar bort' 1.person ? 🤔
Nej, det blir för banalt och enkelt. Om din teori är korrekt måste det ha varit MYCKET pengar inblandade. Brottslingar dödar inte varandra för småpengar. Det finns alltid en risk med ett mord. Ovänlighet och ett evigt hot från offrets vänner och risken för ett långt fängelsestraff.
Dessutom, om din teori är korrekt, skulle offret bara dödas, men inte på ett sätt som polisen skulle karaktärisera det som brutalt.
Att polisen kallar det brutalt tyder på att motivet till mordet är personligt. Nogon har hatat Betew väldigt starkt. Polisen har förmodligen redan sina misstänkta.
Bland dessa finns människor som har varit kriminella i många decennier, som Betew själv. Många av dem är smarta, i alla fall lite smarta. Personen som har orkesträrad detta kan nu vara på semester i ett annat land för att ha ett vattentätt alibi.
Men vi får se, polisen är bra på att nysta upp fall, även komplexa sådana, om de får tid och resurser.