Citat:
Ursprungligen postat av
sherm
Nej det är sant, du är ingen diplomat. Du är en allt annat än opartisk moderat som påstår att Ryssland är aggressor. Andra pekar på att Ukraina inte skulle ha inlett angrepp mot civilbefolkningen i Donbass och så vidare.
För länge sedan röstade jag KD, men moderat har jag aldrig varit. Ryssland
är aggressor - det är inte en åsikt utan en ett sakligt konstaterande. Ukraina kan givetvis inte acceptera att en del av landet söker lossryckas. I svensk lagstiftning kallas det högförräderi.
Citat:
Vad gäller Ukrainas påstådda "kineser på lager" så har fortfarande inga bevis presenterats för att de ens existerar. Så vad om Kina hit och frivilliga dit? Kanske du kan finna svar till din undran i frågan om hur svenska nazister kom att bli ukrainafrivilliga. Kommentarer om de påstådda kineserna i Ukraina lös med sin frånvaro på dagens dagliga presskonferens.
Det återstår väl att se. Antingen så finns det kinesiska krigsfångar, eller så gör det inte det. Den frågan får ställas till Ukraina.