Citat:
Ursprungligen postat av
ingetbranick
Har skummat igenom tråden och konsensus verkar vara att vi inte ska klaga på matpriserna och att det inte är handlarnas fel att matpriserna skjuter i höjden och tar en allt större del av hushållskassan i anspråk.
Vi som inte bara böjer oss framstupa av tacksamhet för att den lokala Icabutiken höjer priserna varje vecka, vilka ska vi klaga på, då? Priserna sätter ju inte sig själva. Handlarna själva skyller gärna på bränslepriser, men bensin och diesel är mycket billigare i Sverige nu än för ett par år sen efter regeringens skattesänkningar, och världspriset på olja är lågt. Att skylla allt på Putin känns väldigt 2022. Vem tar pengarna?
Handlare som inför styckpriser på grönsaker och förväntar sig att vi ska förståelse för att en matkasse kostar 50 % mer än för tre år sen kan för övrigt dra åt helvete.
Amen!
Ja, finns massa åtgärder som både politiker, handlare och kunder kan göra. Gemene Flashbackare får sluta pissa åt alla håll, kom med konstruktiva förslag istället!
- Återinför halva arbetsgivaravgiften på unga under 25 år. 1/3 av butiksanställda är tydligen under 25.
- Ta bort momsen på grönsaker och säd
- Krossa oligopolet med lagstiftning, t.ex. att småhandlare kan få köpa in från alla 3 matjättar. I USA tvingas Google lösgöra Chrome, varför ska vi vara sämre när det gäller nåt så mycket viktigare som mat?
- Som kund; testa Lidl, vissa matkassetjänster eller mylla.se med bara svenska odlare.
- Låt Konsumentverket styra upp info om jämförelsepriserna som haltar rejält i butikerna. Ibland är det kg, ibland hg och en annan gång styckpris.
- Kan Sverige skaffa bra förhandlare för en gångs skull mot EU så vi kan få lika mycket stöd som franska bönder?
- Vad mer?