https://www.dn.se/sverige/deras-hogs...ller-smallare/
"Skadegörelse, inställda lektioner och mobbning. De omfattande bristerna på Sjöparksskolan har gjort att Skolinspektionen tagit till sin skarpaste åtgärd – ta över ansvaret. Något de bara gjort en gång tidigare.
I Skolinspektionens rapport framgår att skolan haft återkommande problem med utlösta brandlarm, i bland flera gånger om dagen. Det ska även ha förekommit skadegörelse på flera platser i skolan, bland annat i biblioteket.
– Flera toaletter är låsta. Om man behöver gå på toa ska man springa runt och leta lärare som kan låsa upp, det känns som en kollektiv bestraffning, säger Elina Olsson."
Reparationer och åtgärder kopplat till störningar och förstörelse på skolan har, enligt kommunen, kostat nära en halv miljon skattekronor de senaste fem åren".
Kaozare eller kaosare som ligger bakom kaoset i Sjöparksskolan?