Citat:
Ursprungligen postat av
Thecrafter
Jag kan tycka att 1,5 år är alldeles för lite. Helt galet.
Kikar man närmare på omständigheterna som finns i detta fallet, samt den efterföljande domen, så har jag svårt att se att det skulle kunna bli några skillnader i straff - annat än på marginalen möjligen.
Ser man till sonens skadebild efter 24h ensam så har läkaren konstaterat att tillståndet inte varit livshotande eller att sonen befunnit sig i kroppslig chock. I sonens fall har det istället handlat om lätta tecken på intorkning (dvs varken uttorkning eller akut vätskebrist). Dessa tendenser till lättare intorkning, i kombination med att man vet att sonen i vanliga fall skulle ätit sex måltider under denna tid - samt att polisen berättat att sonen direkt klunkade i sig vatten och mjölk när han gavs detta, samt åt en clementin, visar att han måste ha känt törst- och hungerkänslor som därmed utgjort ett fysiskt lidande. Men i avsaknaden av mer än så går inte att döma till mer än Misshandel av normalgraden.
Ser man till mammans misshandelsgärning så har denna endast skett genom underlåtenhet. Det finns heller ingenting i utredningen som tyder på att mamman haft direkt uppsåt/avsikt att skada sonen - utan hennes gärning har skett med likgiltighetsuppsåt, vilket är den lägsta graden av uppsåt. Detta sammantaget gör att gärningen inte når upp till maxstraffet på 2 års fängelse.
Går man vidare till gärningen avseende Olaga frihetsberövande så kan konstateras att de åtgärderna mamman vidtar, genom att lägga sonen i en spjälsäng och låsa ytterdörren, är sådant som är fullt rimligt för en småbarnsförälder som vill skydda sitt barn. Men det är ju under omständigheten att hon gör detta för att därefter lämna sin 3-åriga son ensam i 24h som utgör själva brottet. Detta sammantaget gör att brottet inte kan bedömas som mindre grovt, vilket gör att den ordinarie straffskalan skall användas (1-10 års fängelse). Men utifrån att de frihetsberövande åtgärderna i sig inte varit särskilt straffvärda samt att mamman inte haft avsikt att vara borta så länge som hon var gör tyvärr att man inte kommer särskilt högt i straffskalan. Därför kan jag inte se att ett straff högre än 2 år skulle vara möjligt.