Citat:
Ursprungligen postat av
HouseofKnowledge
Om vi tar dem 2 största drogerna i Sverige som då är cannabis och kokain. Hur ser användarunderlaget ut egentligen ? Vilka är det som använder drogerna och hur/när använder dem det ? Vem är den typiske användaren ? Hur ser hans vardag ut ? Hur får han tag på drogerna ? Kan ni beskriva hela processen ?
Vi behöver det här akut om vi vill förstå marknaden och därmed bekämpa brottslighet
Alla verkligen alla använder dessa 2.
För kokain är det riksdagsmän, politiker, chefer, skådisar och Stureplans schtekare.
För cannabis är det allt från vanliga Svenssons till punkare.
Verkligen alla använder cannabis folk du inte ens visste vet något om droger kan jag lova knarkar denna växt, sen har du även folk som äntligen fått det på recept och slipper bli fast med benso(mer om det nedan)
Heroin och morfin bl.a är det mest "pundare" och uteliggare, folk utan hem och jobb alltså stereotypiska missbrukare.
LSD, svamp och andra hallisar är det väl mest ungdomar och 30-35 åringar inom it som använder nån gång ibland.
Ecstasy och mdma: ungdomar och yngre 20-25 åringar som festar ofta.
Benso, tjack: diverse diagnosbarn och andra personer som vården svikit, självmedicinerar.Dom flesta av de som tar som mest benso och amfetamin är det faktiskt vården som skrivit ut åt. Sen när vården ser hur illa dessa kemikalier gör personen så slutar dom skriva ut och personen får gå på gatan och självmedicinera.
Så ser det ut enligt mig, sen om det är sant vet jag inte(det jag vet är det ang kokain och cannabis, resten är gissningar)