• 3
  • 4
2025-02-12, 10:36
  #37
Medlem
1FFs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vespasianus
Jag vill helst köpa en färdigbyggd dator. Inte sätta ihop den själv. Jag är 50 år och växte upp innan datorerna. Finns det någon billig och bra färdig dator?


Låt inet sätta ihop och testa en dator åt er så slipper ni själva.
Citera
2025-02-12, 14:25
  #38
Medlem
Titta på Shark Gaming så kan du lätt sätta ihop en dator eftersom de bara låter dig använda komponenter som passar ihop. De ger Dig förslag.
Satsa på ett ordentligt nätaggregat , 750W ,så kan Du lätt byta grafikkort i framtiden om det skulle behövas.
Du behöver inte en dator som kostar mer än max 8000 kr utan skärm, tangentbord och mus.
Kan Du välja bort grafikkortet så gör det och köp ett begagnat istället.
Mitt barnbarn klara spel som Roblox, Minecraft, fortnite utan problem med ett GTX1070 med 8MB som man hittar begagnat för ca 800 kr.
Citera
2025-02-20, 21:36
  #39
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EastClintfood
Du har visst inte läst hela tråden jäkla incel!

(FB) Billig och bra gamingdator åt en 12 åring.
jo men har du det?


Citat:
Ursprungligen postat av EastClintfood
typ var 5e år.. Uppgraderade från 3600 till 5800, gpu vega 56 till 6900xt

Edit; Förresten så var det skönt att se dig flippa ut!
Jag flippade inte, jag gjorde ett tapper försök att förklara något till någon som ändå inte fattade något. vad tillförde du själv för nytta till den här tråden?

inget alls.
Citera
2025-02-21, 17:50
  #40
Medlem
Raggarspinns avatar
Jag valde bort grafikkort då lillgrabben önskade sig en speldator. Budget under 7000kr. Kör med Ryzen 8600G vilket fungerar bra till fortnite, minecraft och roblox.
Citera
2025-02-21, 18:12
  #41
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Raggarspinn
Jag valde bort grafikkort då lillgrabben önskade sig en speldator. Budget under 7000kr. Kör med Ryzen 8600G vilket fungerar bra till fortnite, minecraft och roblox.

Ett GTX 1060 (Minst) är relativt snarlikt och det får man för 5 -600 SEK. Ett gtx 1070 slår det där och en sån får man för tusen spänn.

Säg en dator för tre tusen fyra så får man runt samma prestanda då snackar vi ren spelprestanda i nämt spel- Däeremot så kan du köpa ett grafikkort senare till den datorn senare helt utan något problem.

Men jag hade ändå kört på en begagnad speldator med ett GTX 1070 som man får byta helt om nån två år.
Citera
  • 3
  • 4

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in