Citat:
Ursprungligen postat av
DeVaLaGott88
"Tv profil" kan ju vara vem fan som helst. De hade ju varit riktigt illa om de är samma person som gjorde bort sig på TV på bästa sändningstid förra veckan.
Och vart går gränsen för att vara en "Tv profil", och hur länge kan man vara de. Om man va i ropet för 20 år sen är man då fortfarande en "Tv profil". Många frågor, få svar.
Vill minnas att när de skrevs som mest om Bo Hansson för de han hade gjort för ett gäng år sen, då nämndes han också som "profil" av något slag, kommer inte ihåg nu. Och då hade man varken hört eller sett honom på hur många år sen som helst.
Ja visst, för mig är benämningen ”profil” någon som inte är programledare eller på något annat sätt är yrkesrelaterad till TV.
Den här mannen kan ju ha varit aktiv som ”profil” för många år sedan i ett program som har slutat sändas.
Någon som medverkat som expert eller sidekick till en programledare?
En kock?
En frisör/stylist?
En bisittare i sportprogram?
En trädgårdskunnig?
En antikkunnig?
Ja, ni förstår vart jag vill komma.