Citat:
Ursprungligen postat av
Yatsy
Men är det verkligen fortfarande en gåta? En autistisk person får inte den hjälp han faktiskt har rätt till. Myndigheter driver på till bristningsgränsen. Samhällskontraktet vad tänk att hjälpa dom som var sjuka och inte kunde klara sig själva med försörjning.
Det är verkligen viktigt med gedigen utredning av Örebro kommun och socialtjänsten bl.a.
Ja, och här står hoppet först och främst till att IVO gör en sådan utredning. Men jag tvivlar. IVO har ända sedan starten 2013 mer eller mindre sett mellan fingrarna när det gäller fundamentala brister inom vården och socialtjänsten. Tyvärr tror jag att man kommer att försöka tiga ihjäl även detta.
Enda hoppet är nog att medierna ligger på och inte slutar gräva i detta och kräver svar från de ansvariga, inklusive IVO. Och att frågorna också drivs på sociala medier.