Citat:
Ursprungligen postat av
senapslamm
Ja speciellt hos en så förslappad underklass som den svenska.
Ett krig skulle rensa ut och efteråt skulle bara de dugligaste o lydigaste Stridshingstarna utgöra en fin, och mindre stursk, underklass.
Vi kommer dit.
Tror att just större katastrofer, oavsett om det är världskrig, naturkatastrofer av större magnitud, eller annan art, tyvärr behövs, gäller inte bara Svenskarna, gäller nog mänskligheten som sådan, människor blir för bekväma och lata i slutändan, tar allt för givet och förväntar sig servering utan ansträngning. Det är synd så klart men i fas av större problem som människan själv inte kan hantera är först då människan mognar till och blir vad den är tänkt att vara.
Dumpen har ju visat sig vara smutsigare än vad många trott, skattefusk, utpressning osv, men egentligen bara en yttring av fokusväxling. Skulle den energin läggas på säg att göra det bättre för Svenska fattigpensionärer så skulle säkerligen den gruppen få det bättre. Men det är enklare att hata och döma och det visar eller ger en fingervisning av hur majoriteten människor egentligen är funtade, de vill inte bidra, de vill inte bygga eller bidra, de ser om sitt eget hus så länge det står stadigt.