Citat:
Ursprungligen postat av
SvenHelsing
I alla recept jag sett på lasagne så ska man varva lager med bolognese och bechamel. Finns det något skäl till det, eller skulle det gå lika bra att blanda ihop dessa på förhand och sen enbart varva lasagneplattor och sås?
Nu har jag inte testat detta, men som jag ser det så:
1. blir det nog en lite annan smakprofil på lasagnen. Att ha bechamel och bolognese speratat, bör inte riktigt smaka likadant som om man blandar de båda komponenterna.
2. det blir en annan textur på lasagnen. Har du plattor, bechamel och bolognese separat, så får du tre olika texturer, vilket påverkar slutresultatet.
3. rent estetiskt så kommer lasagnen se annorlunda ut. En den av charmen med lasagne, enligt mig, är de vackra lagrerna av de tre komponenterna.
Med det sagt, så tror jag att det fortfarande blir riktigt gott om man blandar bechamel och bolognese. Du får ta en för laget och testa!