Citat:
Ursprungligen postat av
4YYX
Lönerna är rätt dåliga i staten överlag nu, på samma sätt som kommunerna har skotlöner så följer staten efter och då blir det såhär,
Vilka tjänster pratar vi om? Min personliga upplevelse är att lönen inte behöver vara dålig inom statlig/kommunalt. Okej, löneutvecklingen som undersköterska inom kommun/region är inte bra.
Inom IT vet jag nyexade som fått närmare 35-40k som ingångslön. Då har de kommit direkt från universitetet.
Karriärutvecklingen däremot är inget vidare, speciellt inom kommun. Vill du kliva upp på 50-60k så är det byta jobb som gäller om du inte satsar på att bli chef (oftast väldigt svårt då chefer inom stat/kommun/region arbetar länge och är skyddade).
Men min uppfattning av det privata är inte direkt heller att nyexade tenderar att stanna och att lönen oftast inte utvecklas särskilt bra där heller. Det är hugget som stucket, vill du tjäna bra MÅSTE du byta jobb ofta i början. Nu undantar jag seniora roller från det hela där man tenderar att tjäna klart bättre inom det privata. Och självklart kan man inte jämföra lön mellan Spotify och Blekinge kommun. Endast 1% av alla arbetssökande har ens någon som helst chans på en fet lön hos Spotify.
Sedan kan djupa bakgrundskontroller som det oftast är inom det statliga vara något som många ser som en stor nackdel och därmed söker någonting annat.
Lägg därtill HR-tester mm. vilket är vanligt förekommande på många statliga/kommunala jobb. Inom det privata testar man hellre praktisk arbetsförmåga