Citat:
Ursprungligen postat av
blaha95
Hur många personer jobbar med att allt ska bli rätt på skatteverket? Är det datorerna som har koll på allt, så det sker automatiskt? Jävla ansvar detta med skatten.
Hur funkade sånt här förr? Innan internet osv fanns?
Datorsystemen har koll på mycket, dvs allt som rapporteras in från andra myndigheter, banker och arbetsgivare men det finns ju fortfarande en drös med saker som skapar väldigt mycket merarbete. Landar väl på 45 sidor bilagor i år.
Förr var det ett helvete. Jag minns min pappa sittandes i vardagsrummet med oändliga mängder pärmar och papper. Du var ju tvungen att hålla reda på och sammanställa det mesta själv. Dessutom var ju hela skattesystemet bra mycket mer komplicerat. och 1987 kom den förenklade självdeklarationen.
Minns hur bekanta och släktingar kom och hälsade på i mars/april för att få hjälp med deklarationerna.