Man borde skapa massskapa extrakonton hos Avanza för att kunna maxa tilldelningen vid populära IPOs... För man brukar få samma låga tilldelning oavsett hur mycket man tecknar på ett konto. Däremot om man tecknar på flera konton så brukar man få tilldelning på varje konto. Jag tecknade 1000+200 på ISK resp KF och fick 20+20, så alla verkar fått 20 per konto oavsett hur många man tecknade.
Tickar på nu. Sålde mina på 88 eftersom jag inte vill ha så små poster som tilldelningen blev. Där på 88 stod det still ett tag men sen släppte det.
Rasade efter pausen men ser ut att återhämta sig igen. Rasslar förbi ett stort antal poster om 20 så det är nog många som dumpar sina poster nu, vilket nog även jag kommer göra. Synd att man inte fick hela tilldelningen då hade man kunnat ta helg nu
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!