Amerikanerna är ett löjeväckande folk, tänker vi lätt när de väljer såna vildhjärnor till viktiga ämbeten. Men vi får inte bli arroganta och historielösa heller. Sverige är inte mycket bättre.
Visst
RFK junior hade en snok inne i pallet (källa:
Kennedys hjärna av Henning Mankell (2005)). Men på 40-talet hade vi i Sverige
James Dickson för Högerpartiet som tog med sig en levande snok till kammaren. Från Wikipedia:
Dickson skapade också uppmärksamhet när han förde med sig en snok som sällskapsdjur i riksdagens kammare. Han hade tagit hand om ormen som hans barn hittat skadad i skogen.
För allas trevnad hoppas jag att mässlingsutbrotten hans politik förorsakar ändå blir milda, många är ju redan vaccinerade. Men visst är det bekymmersamt att ha en halväten vildhjärna vid spakarna som dessutom smutsar ned sin familjs namn lite grand (tror inte på hederskultur). Jag ber för U.S.A. och jag ber för Sverige i min morgonbön.