Citat:
Ursprungligen postat av
Krigge92
Elbilar tillhör den gröna bubblan och den spricker i detta nu. Om vi bara beslutar att skrota dom meningslösa klimatmålen och börjar bygga fossilbilar istället kommer kineserna stå med byxorna nere.
Deras förbränningsmotorer är 20år efter i utvecklingen.
Tullar är att kissa i byxan.
Gröna bubblan spricker till viss del, men ej elbilar generellt.
Bor man i hus och har normalt transportbehov så är en tesla helt perfekt. Nästa version model y ryktas ha 800km räckvidd, och de snabbaste laddtiderna är nere på en kvart ungefär. Särskilt dyra är dessa bilar inte heller om man inte är fattig.
Att tyska bilar går dåligt är tyskarnas fel som först la ned kärnkraften, sen blev av med ryska gasen. Nu är energikostnaderna alldeles för höga.
Sen vet jag inte om snacket om tyska "kvalitetsbilar". Vw rostar efter bara några år och går sönder konstant. Designen är kroniskt vulgär på tyskarna med larviga plastdetaljer, gigantiska grillar osv. Kalleankabilar för folk med liten pitt. Bara tidsfråga innan det ingår baslåda och neonljus undertill.
EU behöver slopa reglering och pk-overhead och börja fokusera på konkurrenskraft.
Tillbaka till flit, ingenjörskonst och gamla tiders dygder. Vi behöver någon som vill göra eu great igen.