Du är ensam ägare av hela AB, ingen diskussion med någon annan ägare
Du utgör ensam hela styrelsen, den suppleant du behöver har INGET att säga till om utan träder bara in när du inte kan, och du väljer ju givetvis möten när du kan!! Inga problem med någon som beslutar över ditt huvud.
Beträffande hur krångliga regler det är så verkar vi ha olika uppfattningar, jag menar att gör man inte det krångligare än det behöver så är ett AB väldigt enkelt, alternativet EF för mig då jag i mitt bolag vill ha kontroll utan externa parter. Är den juridiska personen viktig så blir det AB, annars beroende på omfattning, intäkter och andra överväganden.
Men man kan ha olika synpunkter, och så länge man fattar beslutet på verkliga regler och inte på hur man tror att det är så får man landa i vilket beslut man vill.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lunkan531
Det är ju mycket värre i ett AB...
Inte mycket till andel om den andre satsat en hundring
