• 1
  • 2
2024-10-16, 22:31
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
Man kan fantisera eller titta på vad som fungerar. Och då får man titta på hur El Salvador löste problemet. Av någon konstig anledning så kan inte inlåsta brottslingar begå brott i samhället!!

El Salvador har "löst" problemet genom att i princip skrota rättssäkerheten, staten dödar och fängslar vilka de vill. De ljuger om statistiken och så gör de deals med gängledarna där dessa kan slippa staten om de ser till att minska antalet upptäckta mord(inte faktiska mord utan rapporterade/upptäckta).
De räknar heller inte in de som dödas i samband med polis/militär vilket man tidigare gjorde.
De har numera också mest fängslade människor per capita.

Trots dessa extrema inskränkningar i rättssäkerhet och personlig säkerhet(du och din familj kan bli massakrerad bara för att någon gängkriminell är i samma hus) och extrema mängder fängslade har de fortfarande betydligt mer mord, rån och annan våldsbrottslighet än Sverige.

Så kriminaliteten är fortfarande värre i El Salvador än i princip alla västerländer.
Man har dessutom en korrupt och maktfullkomlig polis och regering.
Deras demokrati och frihetsindex har rasat rejält.

Så nej jag tycker nog inte att vi skall titta på hur El Salvador "löst" problemet.
Citera
2024-10-18, 19:44
  #14
Medlem
Kapten-Kepss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Whiskytangopapa
Det går inte. Tänk på att det viktigaste är att dalta med bråkstakarna. Ge dom saft och kanelbullar så blir de snälla och rara.

Ett skämt för dig och mig men tyvärr är det skämtet verklighet för alla 7-15 åringar i Sverige.
Citera
2024-10-18, 21:19
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kapten-Keps
Ett skämt för dig och mig men tyvärr är det skämtet verklighet för alla 7-15 åringar i Sverige.

Jo, jag vet. Som tur är finns det fortfarande en och annan lärare med mod och civilkurage nog att säga ifrån. De bästa lärarna är ofta äldre, luttrade damer som kan vara barska vid behov. Dessa blir dock färre och färre.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in