Kan dela med mig senaste styrkepassets huvudlyft stående press gick skit. Målet var att göra 5RM på 60kg. Trodde inte innan direkt att jag skulle ha det på en dag med rätt förutsättningar, men tänkte att jag behöver ändå göra ett försök. Var inte alls utvilad som jag borde varit. Det blev en 1a på 60kg. Blev grinig och gick vidare med passet.
Resten av passet gick faktiskt bättre. Blev Rdl 115kg 3x6, högreps hantel rodd, smalbänk 57,5kg 3x10, upright row 32,5kg 3x10. Sedan lite armar, mage och vader.
Igår efter jobbet så kände jag ingen ork alls till löpning. Så tänkte att jag kan bara köra lite dynamisk stretching och sedan basta. Efter stretchingen så vände det och beslutade mig för att köra intervaller. Efter ha värmt upp och trappat upp tempot blev det 9 intervaller på 30sek och 60sek vila. Kändes faktiskt bra, tekniken kändes bra och var inte öm i muskler eller leder efter.
Idag efter jobbet blir det något simpelt som tex turkish get ups, Farmers walk och wrist roller.