Citat:
Ursprungligen postat av
vanddigomx
Den svenska mångkulturella brottsligheten och den stora mängder islamister med svenska pass gör att England from 2025 kräver att att svenskar ansöker om ETA innan inresa till landet tillåts. Samma typ av tillstånd som england kräver från länder i mellanöstern.
"Varför införs ETA i Storbritannien för svenska medborgare?
Det brittiska ETA syftar till att förbättra säkerheten vid den brittiska gränsen och ge regeringen mer kontroll och tillsyn över personer som reser in i landet.
Systemet ska bidra till att förhindra illegal invandring, motverka organiserade brottssyndikat och identifiera potentiella hot mot den nationella säkerheten innan de ens anländer till Storbritannien.
ETA är också utformat för att förbättra gränskontrollen och effektivisera invandringsprocessen för i förväg verifierade resenärer med låg risk."
https://uk-eta.se/uk-eta-behorighet/...-behover-veta/
https://www.svd.se/a/wgRwLG/nasta-ar...or-londonresan
sedan tidigare har Danmark infört extra tullkontroller mot sverige för sveriges importerade brottslighet.
https://sverigesradio.se/artikel/dan...er-mot-sverige
https://www.svd.se/a/wgRwLG/nasta-ar...or-londonresan
har sverige förlorat kontrollen helt?
Ja, Sverige har förlorat kontrollen för länge sedan.
Tycker det låter bra, då kanske Sveriges regering skyndar på och börja prioritera kriminaliteten mm. här. 🤷♀️ OBS! kanske.
Detta kommer nog också spridas till våra grannländer (Danmark har ju redan börjat lite smått) Norge samt Finland har ju även fått smaka på vårt kaos.
Sverige har målat in sig själv i ett hörn.
Tänkte dig själv, hur skulle du känna/ tänka ifall du bodde i ett land och hade oss som Granne?
Jag tycker UK gör helt rätt.